Umowa na dofinansowanie elektrowni słonecznej podpisana!

28.11.2013
Władze powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny podpisały w czwartek 28 listopada  umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Olsztynie na dofinansowanie środkami unijnymi budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW na lądowisku w Gryźlinach.  Pierwsza elektrownia słoneczna w regionie ruszy w IV kwartale 2014 roku.

Fotowoltaiczna inwestycja na lądowisku w Gryźlinach jest największym z czterech projektów, które uzyskały unijne dofinansowanie w konkursie na „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” z RPO „Warmia i Mazury 2007-13”. Podczas podpisania umowy Maria Sokoll, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie zwróciła uwagę, że jest to pierwsza umowa w naszym województwie na budowę farmy fotowoltaicznej.
- Dwa lata temu byliśmy w Bawarii, aby podpatrzyć inwestycje związane z energią odnawialną. Trochę zazdrościliśmy Niemcom tego, że na każdym skrawku dachu znajdują się panele fotowoltaiczne - mówiła Maria Sokoll. -. Na szczęście i my zaczęliśmy podążać w tę stronę.

_

Wrócili już przekonani

Budowa nie jest szkodliwa dla środowiska, a ogniwa fotowoltaiczne zostaną zamontowane na terenie lądowiska w Gryźlinach.
- Elektrownie słoneczne są znakomitą alternatywą dla wzbudzających kontrowersje społeczne wiatraków - mówił podczas spotkania Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Farmy fotowoltaiczne nie będą przeszkadzać ani ludziom, ani zwierzętom.
Instalacja  będzie  systemem o mocy 1 MW, z którego produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej. Spółka powiatowo-gminna (Powiat Olsztyński i gmina Stawiguda) uzyskała już warunki przyłączenia elektrowni słonecznej do sieci elektroenergetycznej Energa Operator SA. Jak zostało oszacowane instalacja pozwoli na uzyskanie rocznie minimum 900 MWh czystej energii elektrycznej.
Do realizacji inwestycji zbyt długo nie trzeba było namawiać samorządu Gminy Stawiguda, współwłaściciela lądowiska w Gryźlinach.
- Mieliśmy różne wątpliwości, ale jak pojechaliśmy do Wierzchosławic, aby zobaczyć działanie podobnej instalacji, to wróciliśmy do Stawigudy już przekonani - mówił na spotkaniu Teodozy Marcinkiewicz, wójt Gminy Stawiguda.

Energia odsprzedawana do sieci
Jak przewiduje Krystyna Mathoes prezes powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny pionierska elektrownia słoneczna w regionie rozpocznie funkcjonowanie najpóźniej w IV kwartale 2014 roku.
- W grudniu ogłosimy przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, w styczniu 2014 planujemy go rozstrzygnąć i na wiosnę ruszyć z pracami – mówiła Krystyna Mathoes.
Cała energia wyprodukowana w Gryźlinach będzie odsprzedawana do sieci. Jak przewidują inwestorzy inwestycja fotowoltaiczna nie będzie przynosiła strat, a wypracowany zysk w pierwszej kolejności będzie przeznaczony na rozwój lądowiska w Gryźlinach. Tak zostało zapisane w statucie spółki Fotowoltaika Gryźliny.
Całkowity koszt ekologicznej inwestycji wyniesie około 8,2 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej i środków krajowych wyniesie około 3,2 mln zł. Pozostałe środki na inwestycję  będą pochodzić m.in. z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

_