Uliczne prowokacje


Biskupiecka grupa Street Art B-c przygotowała happening podsumowujący kilkudziesięciogodzinne warsztaty z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkańcy mogli obejrzeć przedstawienie i podziwiać ustawione w różnych miejscach instalacje plastyczne.

To jedna z inicjatyw, podejmowanych przez grupę od maja w ramach projektu „Iskrownik – zapal się do działania”, finansowanego z Programu Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych województwa warmińsko – mazurskiego.

Mimo deszczu i dokuczliwego chłodu wyjątkowy wernisaż plenerowych instalacji artystycznych zainteresował wielu mieszkańców, którzy przy okazji mogli obejrzeć etiudy aktorskie w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej „Trzy kropki”.

– Wszyscy mamy podobną pasję: lubimy tworzyć – mówi Sandra Giers, uczennica Zespołu Szkół w Biskupcu, z grupy Street Art B-c. – Efektem są nasze prace i wyjątkowe działania, dostrzegane i komentowane przez mieszkańców. I o to właśnie w sztuce chodzi.

– To jest młodzież, którą pcha do tworzenia – opowiada o Street Art B-c opiekunka grupy Justyna Kalkowska. – To ludzie, którzy dają ujście swoim emocjom w różnych, artystycznych formach wyrazu: teatralnych, muzycznych i plastycznych.

Zapaleni do artystycznych działań młodzi ludzie zdobywają też praktyczne umiejętności. Podczas zajęć teatralnych uczą się m.in. otwartości i panowania nad własnymi emocjami.