Uczniowie ze Smolajn z wizytą na UWM


Zasady układania kompozycji kwiatowych, sposoby prowadzenia hodowli in vitro, oglądanie rzadkich okazów roślin. Tym tematom poświęcone były wyjątkowe zajęcia, w jakich 10 czerwca uczestniczyli uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół w Smolajnach. Nietypowe było też miejsce, bo była to Katedra Ogrodnictwa UWM w Olsztynie.

Wizyta w pracowniach olsztyńskiej uczelni wynikała z realizacji podpisanego w listopadzie ubiegłego roku porozumienia o współpracy pomiędzy  Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim a  Zespołem Szkół Rolniczych w Smolajnach. Celem porozumienia jest współpraca w zakresie przedsięwzięć metodycznych i dydaktycznych realizowanych przez Uniwersytet a w szczególności przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. W okresie zimowym uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu ze Smolajn brali udział w  warsztatach z rysunku.

Podczas zajęć 10 czerwca  uczniowie klas Ib i IIb poznali sposoby wykonywania kompozycji florystycznych, odwiedzili pracownie hodowli in vitro, gdzie od pracowników UW-M dowiedzieli się o sposobach prowadzenia takiej hodowli oraz o zachowaniu warunków sterylnych w tego typu badaniach. Mogli też obejrzeć organizmy hodowane in vitro, np. amarylisa czy rosiczkę. Pod kierunkiem pracowników naukowych UWM zwiedzili ogród dydaktyczno – doświadczalny uczelni. Zapoznali się z kolekcją ciekawych drzew, krzewów ozdobnych i roślin doniczkowych.  Zostali też zaproszeni na „Dni Nauki” UWM we wrześniu 2014 roku, gdzie będą mieli możliwość nabycia umiejętności szczepienia czy okulizacji roślin ozdobnych.