Uczniowie ze Smolajn po kursie carvingu


Przyszli architekci krajobrazu z powiatowego Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach kształcą się z wielu dziedzin. W dniach 14-15 października Paweł Sztenderski, mistrz Polski w Carvingu uczył ich sztuki fantazyjnego wycinania z warzyw i owoców. Carving wyodrębnił się z tzw. sztuki pałacowej.

_

Pierwsze wzmianki o fantazyjnym, artystycznym wycinaniu owoców i warzyw pochodzą z Chin. Rozkwit carvingu miał miejsce nieco później, podczas rządów dynastii Song  (X-XIIIw.). Właśnie wtedy carving opuścił cesarskie komnaty i pałace i stał się zdecydowanie bardziej przyjazną formą, zwłaszcza wśród klasy średniej. Obecnie Tajlandia jest uznawana za kolebkę światowego carvingu. W celu propagowania i ochrony carvingu, fantazyjne wycinanie z warzyw i owoców wprowadzono do kanonu zajęć szkolnych.
Kurs carvingu odbył się w  Zespole Szkół Rolniczych w Smolajbach w dniach 14-15 października dzięki projektowi „Nowoczesny Rolnik”. Skorzystali z niego uczniowie  Technikum Architektury Krajobrazu. Kurs poprowadzili najlepsi „carvingowcy” w kraju:  Paweł Sztenderski, mistrz Polski, mistrz Czech, a także zdobywca Pucharu Polski w  Carvingu oraz Grzegorz Gniech, wicemistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski. Obaj są brązowymi medalistami Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej IKA 2012. Koordynatorem kursów programu „Nowoczesny Rolnik” jest Joanna Maziuk, dyrektor szkoły.

_

_