Uczniowie z Olsztynka na planie filmu Miasto 44

07.10.2013
Młodzi filmowcy z powiatowego Zespołu Szkół w Olsztynku kontynuują swoją filmową przygodę. Tym razem zwiedzili w Warszawie wystawę Plan Filmowy „Miasto 44” w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Zajęcia na planie filmowym były możliwe dzięki dofinansowaniu z olsztyńskiego starostwa.

_

Wizyta na profesjonalnym planie filmowym uczniów Technikum Hotelarskiego i Liceum Ogólnokształcącego to jedno z zaplanowanych działań projektu „Moja przestrzeń”, który jest realizowany dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Plan Filmowy to niecodzienne miejsce wypełnione sprzętem, dekoracją i rekwizytami filmowymi. Wytwórnia umożliwia młodym pasjonatom odkrywanie tajników powstawania filmu i pracy filmowców w autentycznej scenografii.
- Właśnie tu kręcono część scen obrazu poświęconego powstaniu warszawskiemu Miasto 44, w reżyserii Jana Komasy (premiera kinowa zaplanowana na 1 sierpnia 2014 r.) – mówi Monika Grudnicka z Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy Zespole Szkół w Olsztynku. Uczniowie z Olsztynka przyjmowali rolę statystów: wybierali kostiumy - mundury, nakrycia głowy, poddawali się charakteryzacji. W studiu na planie filmowym wybudowano scenografię zburzonego domu, a w nim mieszkanie odtworzone z detalami epoki, tu uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę tego niezwykłego wydarzenia.
Młodzi filmowcy poznawali szczegóły pracy operatora kamery, oświetleniowca, dźwiękowca, kostiumologa, charakteryzatora; uczestniczyli także w krótkich warsztatach filmowych na temat język filmu. Uczniowie ocenili wysoko taką formę edukacji. Młodzież z naszego regionu nie ma możliwości poznania pracy filmowców w autentycznej scenerii, więc uwzględniając aspekt historyczny projektu, należy uznać propozycję WFDiF w Warszawie za szczególnie wartościową.

_