Uczniowie z Biskupca z palmą zwycięstwa


Po raz 24 Powiat Olsztyński zorganizował Olimpiadę Wiedzy o Obronie Cywilnej. W tym roku wzięły w niej udział 4 dwuosobowe zespoły z czterech szkół średnich z powiatu – Zespołu Szkół w Olsztynku, Dobrym Mieście, Biskupcu i tutejszego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

– Cel główny konkursu jest  edukacyjny. Chodzi nam o to, by młodzi ludzie wiedzieli, jak się zachować w trudnych, kryzysowych sytuacjach. A takie mogą się zdarzyć niespodziewanie, dlatego nawyki racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń cywilizacyjnych są takie ważne – mówiła wicestarosta olsztyński Joanna Michalska.

Uczestnicy Olimpiady zostali wyłonieni we wcześniejszym etapie rywalizacji szkolnej. Dziś musieli się zmierzyć z kolegami z innych szkół. – Zawodnicy mieli do rozwiązania test składający się z 50 pytań z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrony przeciwpożarowej, ale też z wiedzy ogólnej dotyczącej powszechnego obowiązku obrony cywilnej – tłumaczy Janusz Bazydło, specjalista w Wydziale Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Najwięcej punktów zdobyła drużyna z Zespołu Szkół w Biskupcu w składzie: Aleksandra Ziejewska i Bartłomiej Horoszko, II miejsce przypadło Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu z Biskupca, na III pozycji znaleźli się ex-aequo (taka sama ilość punktów) zawodnicy z Zespołów Szkół w Dobrym Mieście i Olsztynku. Zwycięzcy wezmą udział w finale wojewódzkim 1 marca. Trzymamy kciuki!

Organizatorem Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej jest Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, a eliminacje powiatowe przeprowadził Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie.