Uczniowie z Biskupca ponownie najlepsi w regionie!

06.03.2012

Na uczniów powiatowego Zespołu Szkół w Biskupcu nie ma mocnych! W piątek 2 marca ekipa z Biskupca zwyciężyła w 17. Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Obronie Cywilnej, pozostawiając w pokonanym polu ponad 20 drużyn z regionu. Młodzież z powiatu wiedziała najwięcej o obronie cywilnej już po raz drugi z rzędu.

_

Tegoroczna edycja Olimpiady odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w piątek 2 marca, a więc niemal zbiegła się z Dniem Obrony Cywilnej, który przypada 1 marca. Głównym organizatorem zmagań ponad 20 drużyn z całego regionu był wojewoda Marian Podziewski, który jest Szefem Obrony Cywilnej Województwa. Olimpiada składała się z kilku części. Powiat Olsztyński reprezentowała silna ekipa z Zespołu Szkół w Biskupcu w składzie Paweł Chodup i Cezary Pałaszewski (na co dzień uczniowie klasy III „b" Liceum Ogólnokształcącego). Uczniom towarzyszył w Olsztynie Krzysztof Karmazyn, dyrektor ZS w Biskupcu.
- Po pierwszej części, czyli po teście wiedzy teoretycznej chłopcy zajmowali drugie miejsce - mówi Krzysztof Karmazyn. - Do ścisłego finału awansowało pięć najlepszych drużyn z testów.
W kolejnej odsłonie, czyli pytaniach od ekspertów (strażak, policjant i epidemiolog) biskupiecka drużyna okazał się bezkonkurencyjna zdobywając 17 na 18 możliwych punktów. Młodzież z powiatu olsztyńskiego okazał się najlepsza także w ostatniej części Olimpiady, jaką były praktyczne działania z ratownictwa medycznego.
- Jestem dumny z wiedzy i umiejętności, jakie zaprezentowali nasi uczniowie - mówi Krzysztof Karmazyn. - Godne podkreślenia jest to, że praktycznie sami przygotowali się do finałowych zmagań.
Wojewoda wręczył zwycięzcom okazałe puchary i medale, a także cenne nagrody rzeczowe. Dyrekcja biskupieckiego ZS już teraz prowadzi działania zmierzające do znalezienia godnych następców Pawła i Cezarego, którzy okazali się najlepsi w regionie już po raz drugi z rzędu.
- To niełatwe zadanie, ale będziemy próbować znaleźć uczniów ze smykałką do obrony cywilnej - zapowiada Krzysztof Karmazyn.

Ostateczne wyniki 17. Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej przedstawiają się następująco:
I miejsce zdobył zespół w składzie : Paweł Chodup, Cezary Pałaszewski - Zespół Szkół w Biskupcu
II miejsce - Dawid Ostaszewski , Kinga Morawiak - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Zjednoczonej Europy w Olsztynie
III miejsce - Magdalena Smolińska, Magdalena Bołda - ZSZ im. S.Petofi w Ostródzie
IV miejsce - Iwona Świniarska , Aleksandra Duda - ZS nr 1 w Działdowie
V miejsce - Anna Kołodziejska, Jakub Świadowski - LO im. F.Nowowiejskiego w Braniewie.

Współorganizatorami olimpiady byli: Komenda Wojewódzka Policji; Komenda Wojewódzka PSP; Warmińsko-Mazurski Okręgowy Zarząd PCK, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Kuratorium Oświaty. W olimpiadzie startowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - z wyjątkiem pomaturalnych i policealnych.

_

Fot: Archiwum UW Olsztyn