Trzymaj Formę – podsumowanie akcji w powiecie

12.10.2010

Czym jest piramida zdrowia, co to jest zbilansowana dieta i co oznacza skrót_ BMI? Między innymi na takie pytania poznali odpowiedzi młodzi ludzie z Warmii i Mazur. Wszystko  dzięki czwartej edycji programu „Trzymaj Formę".

„Trzymaj Formę" to ogólnopolska akcja realizowana przez Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie „Polskiej Federacji Producentów Żywności", wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ostatnich klas szkół podstawowych. Koordynatorem programu na terenie miasta Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Głównym celem akcji jest uświadomienie młodzieży wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Powiat olsztyński wspiera finansowo najlepsze projekty na promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. W tym roku projekt był realizowany w ponad dwudziestu szkołach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Ponad cztery tysiące uczniów aktywnie przyłączyło się do akcji uczestnicząc w różnego rodzajach zajęciach, konkursach i olimpiadach.
- W naszej szkole uświadamialiśmy nie tylko młodzież, ale również rodziców - mówiła Iwona Jeziorek z Gimnazjum w Kolnie na spotkaniu podsumowującym akcję w starostwie powiatowym w Olsztynie. - Uczniowie naszej szkoły przekonywali rodziców o konieczności stosowania zbilansowanej diety oraz zachęcali ich do sporządzania wartościowych posiłków. Poza tym wykonaliśmy gazetki tematyczne, ulotki, które rozdawaliśmy wśród lokalnej społeczności. Były spektakle, zawody sportowe, konkurs plastyczny, utworzyliśmy też w ramach akcji szkolną grupę cheerliderek - dodała Iwona Jeziorek.
Kolejny rok z rzędu dofinansowanie na projekt otrzymało również Gimnazjum Publiczne w Dobrym Mieście
- Tym razem realizowaliśmy projekt „Piękno w nas i wokół nas" - mówiła Grażyna Szulc z Gimnazjum w Dobrym Mieście. - Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w akcji. Były min. zajęcia na basenie, mieliśmy rajdy rowerowe oraz spacery z kijkami nordic walking.
Na spotkaniu podsumowującym w starostwie powiatowym w Olsztynie zainaugurowano piątą edycję programu. Specjalne szkolenie przeszli szkolni koordynatorzy programu, a jeszcze w tym roku odbędą się też szkolenia skierowane do intendentów.