Trzydzieste urodziny szpitala w Biskupcu

29.09.2011

Ponad 10 tysięcy pacjentów rocznie, 248 łóżek do dyspozycji, profesjonalna kadra licząca około 400 osób, ponad połowa pacjentów spoza powiatu olsztyńskiego - to tylko garść statystyk, które pokazują obecną działalność Szpitala Powiatowego w Biskupcu. W piątek 30 września placówka obchodzi jubileusz 30-lecia.

_

Wielkie świętowanie z okazji 30. urodzin Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu odbędzie się w piątek 30 września w Biskupieckim Domu Kultury. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.30 od mszy świętej w kościele Św. Jana Chrzciciela, która koncelebrować w intencji pracowników szpitala i pacjentów będzie arcybiskup Edmund Piszcz. Potem całość wydarzeń przeniesie się do BDK przy ul. Matejki.
- Tam odbędzie się część oficjalna m.in. wystąpienia gości, wręczenie odznaczeń, prezentacja multimedialna i część artystyczna - mówi Grażyna Pepłowska, pełnomocnik dyrektora szpitala ds. zarządzania jakością. - Na uroczystości zapraszamy wszystkich, którzy pozostawili cząstkę swego życia w jego murach i przyczynili się do jego rozwoju.

Gratulacje i życzenia
Początki biskupieckiego szpitala w obecnym budynku sięgają połowy lat 70-tych ubiegłego stulecia, choć pierwszy szpital w Biskupcu powstał w 1887 r. jako własność klasztorna. Prowadziło go Konsorcjum Sióstr Zakonnych pod wezwaniem Św. Katarzyny. Warto wspomnieć, że w połowie lat siedemdziesiątych istniał w Polsce szczególnie korzystny klimat dla takich ambitnych przedsięwzięć. O dużej, nowoczesnej placówce leczniczej marzono w  wielu okolicznych powiatach, jednak korzystne położenie geograficzne Biskupca i skuteczny lobbing miejscowych władz przeważyły szalę na rzecz Biskupca. Według planistów biskupiecka placówka miała być rezerwowym szpitalem dla Olsztyna na czas wojny, co w tamtych czasach także było bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym argumentem. Kamień węgielny pod nowy szpital wmurowany został 18 lipca 1975 roku. Sama budowa trwała sześć lat. Szpital budowany był ze składek Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Od 2000 roku placówka funkcjonuje jako Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu. Organem założycielskim jest Powiat Olsztyński.
- Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje i życzenia z okazji tak wspaniałego jubileuszu - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Dzięki olbrzymiej pracy pracowników i dyrekcji szpital w Biskupcu może pochwalić się wysoką jakością leczenia, dobrymi warunkami pobytu pacjentów, co potwierdzają liczne certyfikaty jakości.

_

Rozwój i nowe usługi
Jak wygląda teraźniejszość biskupieckiej placówki? Z roku na rok w szpitalu leczy się coraz więcej pacjentów (w 2010 roku było to ponad 10 tysięcy osób). Pacjenci mają do dyspozycji 248 łóżek i profesjonalna kadrę, która liczy około 400 osób. Co ciekawe ponad połowę pacjentów stanowią pacjenci spoza powiatu olsztyńskiego, głównie z Mrągowa, Szczytna i Kętrzyna.
- Wypadałoby sobie życzyć, żeby NFZ to dostrzegł przy kontraktowaniu usług medycznych na kolejne lata - mówi Marek Pietras, dyrektor szpitala.
Ostatnie lata to ciągły rozwój placówki i rozszerzanie wachlarza usług medycznych dla pacjentów.
- Robimy co możemy, żeby sprostać oczekiwaniom ludzi - przyznaje Brygida Piotrowska-Wróbel, wicedyrektor szpitala, która pracuje w nim od 1984 roku. - Pracujemy dla całej społeczności, śledzimy nowe trendy, wprowadzamy nowe usługi.
W szpitalu od niedawna wszczepiane są rozruszniki serca, wyremontowana została ginekologia, w tej chwili trwa kompleksowy remont części położniczej. Jak podkreśla Marek Pietras szpital dalej chciałby rozwijać kardiologię, ortopedię i utrzymać rehabilitacje kardiologiczną.
- Cieszy też fakt, że dzięki programowi naprawczemu spada zadłużenie szpitala - mówi Marek Pietras. - Liczymy, że w połowie 2012 roku szpital wyjdzie z długów. 

_