Trzej Królowie na Warmii

05.01.2017

Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, w trakcie którego wierni wspominają dary przyniesione narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu - złoto, kadzidło i mirrę. Na Warmii już w VIII wieku 6 stycznia w kościołach święcono kredę i kadzidło, a w większych ośrodkach nawet złoto. W szopkach bożonarodzeniowych dostawiane były figury trzech króli. Na wsi gospodarz przechodził przez pokoje z dymiącym kadzidłem na szufelce i na drzwiach pisał pierwsze litery imion Kacpra, Melchiora i Baltazara. Litery kreślił też na drzwiach obory, a poświęconą kredę wrzucał bydłu do jedzenia. Zwyczaj ten miał ochronić dom i zagrodę od chorób oraz nieszczęścia.


W 2017 roku w powiecie olsztyńskim święto Trzech Króli będzie obchodzone z równym zaangażowaniem. W wielu miejscowościach zaplanowane zostały przemarsze magów ze Wschodu. W Dobrym Mieście o godz. 12:30 orszak wyruszy spod Bazyliki Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Następnie przejdzie ulicami: Orła Białego, Warszawską, Zwycięstwa, Wojska Polskiego, Malczewskiego na Przedmurze, gdzie odbędą się plenerowe jasełka. W szopce bożonarodzeniowej będzie można obejrzeć żywe zwierzęta: lamę, owce kameruńskie, oślicę i kozy burskie.


W Biskupcu orszak wyruszy około godz. 13:00 z Placu Wolności i podąży ulicami: Chrobrego, Armii Krajowej oraz 1 Maja. Godzinę później na Pl. Wolności odbędzie się kolejny punkt imprezy, czyli "Kolędowania nadszedł czas".


Kolęd i pastorałek nie zabraknie też w gminie Dywity. W samo południe na skrzyżowaniu dróg od strony Gradek  spotkają się Trzej Królowie. Ich wspólny orszak ruszy ku Frączkom, gdzie na zakończenie odbędzie się nabożeństwo. Po drodze zaplanowane zostały spotkania z Aniołem, Herodem oraz złożenie darów u żłóbka w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Organizatorzy zachęcają do założenia kostiumów postaci z orszaku. Osoby przebrane mogą liczyć na słodki upominek!
Z kolei o godz. 16:00 przy dywickiej żywej szopce obok Stodoły rozpocznie się Dywickie Kolędowanie Mieszkańców. Regionalne pieśni bożonarodzeniowe zaśpiewa Ania Broda, dzieci ze Studia Piosenki przy GOK i zespół wokalny Cantemus. Zziębnięci uczestnicy będą mogli rozgrzać się gorącą herbatą w Stodole oraz posilić ponoć najlepszymi pączkami w okolicy.


Na wspólne śpiewanie zaprasza też Stawiguda. W niedzielę 8 stycznia o godz. 13:00 w kościele św. Wawrzyńca w Gryźlinach odbędzie I Stawigudzkie Kolędowanie pod nazwą "Leżysz mały Jezusiczku...". Wystąpią chóry "Legenda" i "Konsonans" oraz zespół "Kosejder". Stawiguda przypomni też tradycję "rogoli", czyli dzieci, które przed świętem Trzech Króli śpiewały pod drzwiami domostw, otrzymując jako zapłatę podarki i żywność. 9 stycznia w sali GOK-u przy ul Leśnej 2 o godz. 9:00 rozpocznie się XVII Przegląd Grup Kolędujących "ROGOLE" 2017. Wstęp jest wolny.