Trasy Zdrowia w Pluskach


Stawigudzcy urzędnicy intensywnie pracują nad poprawą jakości życia mieszkańców gminy. Jednym z pomysłów jest utworzenie kompleksu sportowego, w którym aktywność fizyczna realizowana byłaby w atrakcyjny sposób. Gmina Stawiguda przystąpiła do drugiej edycji programu PZU Trasy Zdrowia. O ile samorząd lokalny zamierza zabezpieczyć środki finansowe na realizację projektu, tak mieszkańcy gminy mogą zdecydować, gdzie trasa ma powstać i kto powinien nią zarządzać. 14 maja 2015 roku o  godz. 16.30 do Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Stawigudzie odbędzie się kolejne, trzecie już, spotkanie konsultacyjne w tej sprawie.

Na pytania mieszkańców, przedstawicieli lokalnych władz, członków lokalnych stowarzyszeń, klubów sportowych, szkół i bibliotek będą odpowiadać lokalni interesariusze „PZU Trasy Zdrowia”. Podczas konsultacji ma zostać podjęta decyzja o lokalizacji i przebiegu Trasy, wypracowany Plan Animacji i wybrany Operatora Lokalny Trasy.

PZU Trasa Zdrowia to mini kompleks rekreacyjno-sportowy, którego centralnym elementem jest wytyczona, oznakowana i wyposażona w proste instalacje ścieżka, przystosowana do bezpiecznego uprawiania sportu na co dzień. Trasa umożliwia aktywność między innymi w takich dziedzinach jak bieganie, nordic walking, spacery, czy narty biegowe. Trasy będą wykonane w określonym standardzie, wspólnym dla wszystkich lokalizacji. Modelowa Trasa będzie miała kształt pętli, o długości od 2 do 3 km, wytyczonej na obszarze leśno-parkowym. Na Trasie znajdą się:
- duża tablica startowa z regulaminem, mapą i numerami alarmowymi
- 9 instalacji treningowych wraz z tablicami informacyjnymi, zawierającymi propozycje ćwiczeń dla dzieci, dorosłych i seniorów
- duży kierunkowskaz wielofunkcyjny
- dwa mniejsze kierunkowskazy.