Teraz jest ciepło i rodzinnie


Prawie 600 tys. zł kosztowały dwie najnowsze inwestycje Powiatu Olsztyńskiego w Dobrym Mieście i Olsztynku. W tej pierwszej miejscowości zakończyła się termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej, a w olsztyneckim Domu dla Dzieci zbudowano dwa aneksy kuchenne z jadalnią i salonem, gdzie dzieci same przygotowują sobie posiłki i uczą się samodzielności. 

Docieplenie DPS-u w Dobrym Mieście zrealizowano dzięki dużemu projektowi prowadzonemu przez samorządy Powiatów Olsztyńskiego i Nidzickiego, a także sześciu gmin. Wartość projektu dofinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewa na kwotę 10 mln zł i zakłada termomodernizację 19 budynków użyteczności publicznej. Powiat Olsztyński zakończył właśnie docieplanie szóstego i ostatniego budynku z tego projektu.

Prezent na jubileusz

Na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście jego mieszkańcy  czekali od dawna. Choć to mały DPS – mieszka w nim zaledwie 16 podopiecznych, to potrzeby remontowe były duże.
- Budynek kupiliśmy od samorządu miasta w grudniu 2012 r. – wyjaśnia starosta olsztyński, Mirosław Pampuch. – Wówczas podjęliśmy natychmiastowe działania poprawy warunków mieszkaniowych i dzisiaj widoczne są już efekty. Ocieplone zostały ściany budynków i dach, odnowiony został taras. Remontu doczekały się też schody zewnętrzne. Na dachu budynku zamontowano kolektory słoneczne próżniowe, a w obiekcie podłączono instalację,  która ogrzeje wodę.
- Otrzymaliśmy wspaniały prezent na dwudziestolecie działalności placówki, które mija w tym roku – mówi Teresa Sienkiewicz, dyrektor DPS-u w Dobrym Mieście. – Jesteśmy szczęśliwi i w imieniu wszystkich mieszkańców , a także personelu chciałabym podziękować staroście za ten wspaniały podarunek. W końcu nasz malutki domek jest piękny i będzie w nim dużo cieplej.

Jest po domowemu

Dobre humory nie opuszczają również wychowanków Domu dla Dzieci „Nad Jeziorem” w Olsztynku. Zakończyła się tam budowa dwóch aneksów kuchennych wraz z jadalnią i salonem. Dwóch – bo w budynku mieszczą się dwie placówki: socjalizacyjna i interwencyjna. Warunki w placówce poprawiły się znacznie, teraz jest dużo przytulniej, rodzinnie i po domowemu.Zakres robót obejmował budowę aneksów kuchennych, wymianę instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania. Kuchnię zaopatrzono również w nowy sprzęt AGD.
- Dla nas to nie tylko zmiana architektoniczna – mówi Danuta Suchenek-Pikoluk, dyrektor obu jednostek. – Dzieci będą miały miejsce do wspólnych zajęć, przygotowywania posiłków i przyjmowania znajomych. A przede wszystkim będą uczyły się samodzielności i nowych ról społecznych, np. gotując, sprzątając, czy planując zakupy.

Na inwestycję w Olsztynku powiat wyasygnował ze środków własnych kwotę prawie 300 tys. zł.

DPS Dobre Miasto

DPS 3DPS 1DPS 2

 

Dom dla Dzieci „Nad Jeziorem” w Olsztynku

20141009_11121620141009_11115020141009_111200