Terapia przez sztukę i teatr

17.11.2010

Aż osiem niezwykłych spektakli będzie można obejrzeć w czasie trzeciej edycji_ Przeglądu Alternatywnych Form Teatralnych, który odbędzie się w piątek 19 listopada w Biskupcu. Na scenie spotkają się twórcy niepełnosprawni i tzw. pełnosprawni. Starostwo Powiatowe wspiera finansowo ciekawą imprezę.

Jak mówi Piotr Kubarewicz, koordynator PAFT w tegorocznej edycji imprezy weźmie udział ponad 100 twórców, którzy zaprezentują na scenie Biskupieckiego Domu Kultury osiem widowisk. Na scenie pojawią się teatry niepełnosprawnych, teatry szkolne i teatr studencki z takich miejscowości, jak: Ostróda, Biskupiec, Olsztyn, Węgój i Sopot.
- Przegląd nie ma charakteru konkursu i nie zawiera pierwiastka rywalizacji - wyjaśnia Piotr Kubarewicz. - Jego główną ideą jest spotkanie i integracja twórców oraz widzów niepełnosprawnych i tzw. pełnosprawnych. Chcemy stworzyć warunki do przełamywania stereotypów i tkwiących w nas barier, którymi jesteśmy obarczeni dopóki nie spotkamy tego, co wywołuje w nas obawy i strach. Sztuka teatralna jest fenomenalnym polem do dialogu pomiędzy niepełnosprawnymi i tak zwanymi pełnosprawnymi - dodaje Piotr Kubarewicz.
Jednym z ciekawszych spektakli może się okazać przedstawienie muzyczne Teatru Dźwięku z Biskupca pod tytułem „Czas snu". To spektakl oparty na jednym z najstarszych aborygeńskich podań na temat powstania świata. Niepełnosprawni artyści przy pomocy własnoręcznie wykonanych instrumentów z tego rejonu pokażą w konwencji ruch-światło-cień wizję stworzenia świata i czasu. Przegląd potrwa od godz. 10 do 16. Po występach odbędzie się panel ekspertów pod przewodnictwem Andrzeja Fabisiaka, zastępcy dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie. Fachowcy omówią i przedyskutują to, co zobaczyli na scenie. Jednym z owoców Przeglądu będzie też płyta DVD w nakładzie 300 sztuk, która trafi do instytucji kulturalnych i środowisk niepełnosprawnych. PAFT z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
- Zastanawiamy się nad jego przedłużeniem do dwóch dni w przyszłym roku oraz nad organizacja warsztatów dla twórców, gdzie będzie możliwa wymiana poglądów i doświadczeń - dodaje Piotr Kubarewicz.
Organizatorem PAFT jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu. Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspiera finansowo ciekawą imprezę.