Tato, nie pal przy mnie

06.11.2014
Na całym świecie 20 listopada obchodzi się Dzień Rzucania Palenia. W Starostwie Powiatowym w Olsztynie obchody rozpoczęły się wcześniej, a to za sprawą konkursu plastycznego "W zdrowym ciele zdrowy duch, więc nie pal przy mnie", którego uroczysta gala odbyła się 6 listopada. W konkursie wzięli udział najmłodsi mieszkańcy powiatu olsztyńskiego i Olsztyna. Organizatorami są: Powiat Olsztyński, Urząd Miasta Olsztyna, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz TU Aviva.

- Cieszę się, że jest Was tak dużo - powitał dzieci Zbigniew Szczypiński, członek Zarządu Powiatu. - Mam nadzieję, że Wasi rodzice nie palą przy Was papierosów. Bo zgodnie z przysłowiem "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", jeśli macie w rodzicach dobry wzór, to nie zaczniecie palić i nie będziecie musiały rzucać tego okropnego nałogu.

W konkursie zostało nagrodzonych 16 osób. Otrzymały od organizatorów i sponsorów wspaniałe nagrody i pamiątkowe dyplomy. Ważny jest też element profilaktyki. - Konkurs jest realizowany w ramach dużego programu "Czyste powietrze wokół nas". Staramy się uzmysłowić rodzicom, że dziecko, przy którym się pali, staje się biernym palaczem. Wiem, że w niektórych przedszkolach w akcję bardzo mocno zaangażowali się sami rodzice i nawet podpisywali specjalne deklaracje, że nie będą palić przy dziecku - mówiła Grażyna Dziubanii z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a za rodziców trzymamy kciuki, żeby zerwali z nałogiem.