Targi Chłopskie i statuetki dla rolników

07.09.2011

Wspaniała atmosfera, niesamowite wyroby regionalne, występy artystów ludowych, a to wszystko w pięknie położonym olsztyneckim skansenie, gdzie w weekend 3-4 września odbyły się Targi Chłopskie. Ważnym punktem było też uhonorowanie wyróżniających się rolników z powiatu olsztyńskiego. Statuetki wręczał Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

_

Skansen w Olsztynku w weekend 3-4 września przeżył oblężenie, a to z powodu regionalnych ekologicznych targów chłopskich. Targi odbyły się na terenie bardzo urokliwego miejsca jakim jest skansen w Olsztynku. Jak co roku cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców całego powiatu, ale i nie tylko. Na parkingu olsztyneckiego skansenu można było zauważyć rejestracje samochodowe z całego kraju. Tuż po przejściu przez bramę regionalnego skansenu można było zauważyć pierwsze stoiska z regionalnymi ekologicznymi produktami. Swoim wyglądem zdecydowanie przykuwały wzrok. Podchodząc bliżej można było wyczuć wspaniałą woń chleba i świeżej wędliny. Oczywiście każdy rodzaj żywności wystawianej na targach był produkowany metodami ekologicznymi. Każdy wystawca promował swoje produkty, można było od nich dowiedzieć się o pochodzeniu produktów, które zostały użyte w produkcji żywności.
Ważnym punktem Targów  Chłopskich było też uhonorowanie wyróżniających się rolników z powiatu olsztyńskiego. Statuetki wręczał Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
- Statuetki to skromne podziękowanie za ciężką, odpowiedzialną i ważną pracę rolników - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Wyróżnieni rolnicy z powiatu:
Gmina Dywity: Antoni i Grażyna Nikiel,
Gmina Biskupiec: Kazimierz i Alicja Socha oraz Zygfryd i Gertruda Chrzon
Gmina Gietrzwałd: Jerzy i Ewa Lobert oraz Klaus i Joanna Pohl
Gmina Stawiguda: Popis Marek i Monika oraz Wilengowski Otton i Natalia
Gmina Olsztynek: Zbigniew Kowalczyk oraz Elżbieta  i Jan Piaseccy
Gmina Purda: Rojek Janusz i Bogusława oraz Sender Bogdan Marian i Czesława
Gmina Jeziorany: Andrzej i Grażyna Werescy oraz Jadwiga i Jan Parafinowicz.

_ 

W Olsztynku oprócz eko żywności odwiedzający targi mogli spróbować ciekawych w smaku napitków i trunków. Dużym powodzeniem cieszyły się miody pitne, zachwycało również piwo jałowcowe sprzedawane przez gospodynie z Kurpi. Na targach pojawili się licznie wytwórcy sztuki ludowej, którzy prezentowali swoje wyroby m.in. ręcznie robioną biżuterię i bardzo ciekawe wyroby ze słomy. Uczestnicy targów mieli również szansę na wysłuchanie bardzo ciekawych wykładów profesora UWM dr hab. Józefa Tyburskiego.
Organizatorzy dali nam szansę na podglądnięcie warsztatu kołodzieja i wikliniarza, można było wytwarzane przez rzemieślników wyroby, jak i również samemu spróbować swoich sił w produkcji koszy czy kół. W zabytkowych chatach olsztyneckiego skansenu mieliśmy szansę na podziwianie wystaw jak i również prezentacji multimedialnej pt. „Jarmarkowe nastroje". Dość niecodzienną, a zarazem bardzo ciekawą atrakcją była możliwość przypatrzenia się technice strzyżenia owiec. Wśród tłumu zgromadzonego na targach dało się usłyszeć głosy zachwytu i podziwu dla tak niecodziennego wydarzenia jakim są Targi Chłopskie. Wielu osobom udzielił się swojski klimat targów z Olsztynka, wracali odprężeni i wypoczęci. Targi odniosły wielki sukces pojawiło się na nich mnóstwo ludzi i wielu wystawców. Na kolejne czekamy za rok!

_