Szpital w Dobrym Mieście zdobył certyfikat zarządzania jakością

16.05.2012

Historyczna chwila w dobromiejskim szpitalu. Powiatowa placówka pozytywnie przeszła trudny audit certyfikujący, co oznacza zdobycie certyfikatu zarządzania jakością ISO na całą działalność medyczną i administracyjną. - To potwierdzenie wysokiej jakości usług, ale i wyzwanie na przyszłość - mówi Maria Mielniczek, dyrektor szpitala w Dobrym Mieście.

_
Niedawno szpital w Dobrym Mieście wzbogacił się o nowoczesny ambulans, teraz przyszedł czas na kompleksowy certyfikat jakości

Dobra passa Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście trwa. Po niedawnym zakupie nowego ambulansu z napędem na cztery koła i wysokim podwoziem za ponad 400 tys. zł dobromiejska placówka może świętować historyczne wydarzenie.
- Przeszliśmy pozytywnie trudny audit certyfikujący i jeszcze w maju otrzymamy certyfikat ISO w zakresie zarządzania jakością - cieszy się Maria Mielniczek, dyrektor szpitala powiatowego w Dobrym Mieście. - Do tej pory mieliśmy tylko certyfikat w zakresie ratownictwa medycznego, a teraz obejmie on kompleksowo całą działalność medyczną i administracyjną.

Zapracowała cała załoga
Jak podkreśla dyrektor Mielniczek auditorzy Polskiej Izby Handlu Zagranicznego w Gdyni dokładnie przewertowali wszystkie procedury w placówce, nad którymi ciężko przez ostatni rok pracowała cała załoga szpitala.
- Chciałam podziękować wszystkim pracownikom, którzy tak mocno zaangażowali się w doskonalenie procedur zarządzania jakością - mówi Maria Mielniczek. - Zdobycie certyfikatu to ich wielka zasługa. To duża rzecz dla naszej placówki, bo po raz pierwszy w historii mamy certyfikat w tak szerokim zakresie.
Przyznany na trzy najbliższe lata dokument obejmuje takie działania, jak: leczenie szpitalne, podstawową opiekę zdrowotną, ratownictwo medyczne, całodobową opiekę długoterminową i psychiatryczną, specjalistyczna opiekę ambulatoryjną i administrację. - Kompleksowy certyfikat jakości dla powiatowej placówki to potwierdzenie wysokiej jakości usług, jakie szpital świadczy na rzecz lokalnej społeczności - uważa Zbigniew Szczypiński, członek Zarządu Powiatu odpowiedzialny za powiatową służbę zdrowia. - Szpital w Dobrym Mieście to ważna instytucja na powiatowej mapie służby zdrowia. Udziela rocznie ponad 30 tysięcy porad ambulatoryjnych, a hospitalizowanych jest w nim ponad 1,5 tysiąca osób rocznie.

Sygnał dla mieszkańców
Zdobycie certyfikatu powinno się tez przełożyć na zwiększenie konkurencyjności placówki  w konkursach na kontrakty medyczne ogłaszane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Posiadanie certyfikatu jakości to dodatkowe punkty w konkursie, co zwiększa szanse szpitala na zdobycie kontraktu - podkreśla Maria Mielniczek.
Andrzej Abako, radny powiatowy i przewodniczący Rady Społecznej ZZOZ w Dobrym Mieście uważa, że uzyskanie certyfikatu, to wyraźny sygnał dla mieszkańców, że warto się leczyć w dobromiejskiej placówce.
- Szpital i jego usługi zostały ocenione na bardzo wysokim poziomie z czego wypada się tylko cieszyć - mówi Andrzej Abako. - Po otrzymaniu nowoczesnego sprzętu przyszedł czas na procedury.
Oficjalne wręczenie dokumentu jakości powinno nastąpić jeszcze w maju. Certyfikat nie został wydany bezterminowo. Kolejny audit sprawdzający będzie przeprowadzony za trzy lata.