Synagoga czekała na to 20 lat

23.10.2016
,,Aby coś się zdarzyło,  aby mogło się zdarzyć,  trzeba marzyć." Tak poetycko można podsumować kończący się sezon artystyczny w Galerii Sztuki SYNAGOGA w Barczewie. Sezon, w którym sporo się działo - zarówno z punktu widzenia sztuki, jak i inwestycji. - Mijający rok był szczególnie udany, ponieważ oprócz zwyczajowych wystaw, wernisaży i koncertów odbył się plener malarski, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz zajęcia studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barczewie. Realizowaliśmy dwa projekty miękkie, dofinansowane z budżetu Gminy Barczewo. Jednak spełnieniem naszych marzeń była wymiana 4 okien w synagodze. Czekaliśmy na to 20 lat! - cieszy się Krystyna Szter, prezes Zarządu Stowarzyszenia ,,Pojezierze" o/Barczewo, który mieści się w SYNAGODZE.

Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach ogłoszonego przez Powiat Olsztyński konkursowi ofert w formie powierzenia realizacji zadania publicznego Kultura,sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. - Postanowiliśmy ,,zawalczyć" o zadanie Wymiana istniejącej stolarki okiennej na wzór historycznej (pod względem kształtu, materiału i kolorystyki) w budynku zabytkowej Galerii Sztuki ,,SYNAGOGA" w Barczewie. Zgodę na wymianę okien musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, nad wymianą czuwał inspektor nadzoru, a wybrana firma okazała się solidna i odpowiedzialna - opowiada prezes. Nowe okna spowodowały zdecydowanie lepsze oświetlenie eksponowanych prac artystycznych, woda opadowa nie niszczy ścian wewnętrznych, jest jaśniej, cieplej i przyjaźniej. Doceniają to zarówno lokalni artyści jak również stali bywalcy i turyści z całego świata. - Wymiana okien jest krokiem milowym w utrzymaniu dla przyszłych pokoleń tejże synagogi, jedynej takiej pod warmiński niebem - podsumowuje Krystyna Szter.

Synagoga nowe okna1   Synagoga nowe okna2