OSP w Olsztynku ma 120 lat!


25 strażaków z gminy Olsztynek otrzymało medale i odznaczenia podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka połączonych z jubileuszem 120-lecia jednostki OSP w Olsztynku, które odbyły się 6 maja.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem strażaków wraz z orkiestrą spod strażnicy OSP w Olsztynku do Kościoła pw. bł. Anieli Salawy, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa, dalsza część obchodów jubileuszu przeniosła się na główny rynek miasta, gdzie przybyłych gości powitał Artur Wrochna, prezes ZMG ZOSP RP w Olsztynku.

Nie zabrakło rysu historycznego. – Straż Pożarna w Olsztynku powstała w 1897 roku, jako druga w powiecie ostródzkim. W okresie międzywojennym była bardzo dobrze wyposażona z racji znajdującego się w pobliżu mauzoleum Hindenburga. Podczas II wojny światowej cały sprzęt został zniszczony. Po 1945 roku rozpoczęto odbudowę straży, powołując ośmioosobowy oddział. W 1973 roku wybudowano nową strażnicę. Z biegiem lat wyposażenie remizy zmieniało się, a wozy strażackie modernizowano. Dzisiejsza olsztynecka OSP do zdarzeń drogowych, wypadków i pożarów wyjeżdża ponad 200 razy w roku – mówił dh Kazimierz Gąsiorowski.

W imieniu starosty olsztyńskiego, Małgorzaty Chyziak, głos zabrał Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu. – Strażak od zawsze był zawodem cieszącym się niesłabnącym zaufaniem społecznym. Formacja Ochotniczej Straży Pożarnej jest wyjątkowa, gdyż łączy ważną służbę na rzecz bezpieczeństwa z zaangażowaniem społecznym. Dlatego też serdecznie dziękuję wszystkim strażakom, zarówno zawodowym, jak i ochotnikom, za działania na rzecz mieszkańców powiatu. Wiem, że na Państwa zaangażowanie, odwagę i poświęcenie możemy liczyć. Dziękuję Wam za to serdecznie i życzę spokojnych dyżurów. A nawet jeśli trzeba będzie jechać do zdarzenia, wracajcie do domu zdrowi i bezpieczni – powiedział.

Podczas festynu wystąpiła Strażacka Orkiestra Dęta z Płośnicy, odbyły się pokazy ratownictwa i sprzętu strażackiego. Po uroczystych wystąpieniach i wręczeniu medali, część imprezy przeniosła się do Salonu Wystawowego MBL przy ulicy Mrongowiusza w Olsztynku.

W wydarzeniu udział wzięli m. in. radny powiatowy Mirosław Szostek, z-ca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego OSP Robert Fliciński, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Związku OSP w Olsztynie Grzegorz Matczyński oraz z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie Robert Dumka.