Święto słowa w Dobrym Mieście

30.03.2015
17 recytatorów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu olsztyńskiego wzięło udział w 13. Powiatowym Konkursie Recytatorskim. Impreza odbyła się 28 marca w Dobrym Mieście pod patronatem starosty olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak.

Występy poprzedziły godzinne warsztaty dla uczestników poprowadzone przez Andrzeja Fabisiaka, dyrektora Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście. W przeglądzie wzięło udział 13 gimnazjalistów i 4 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Gietrzwałdu, Barczewa, Jonkowa, Purdy, Olsztynka, Tuławek i Dobrego Miasta.

Recytatorów oceniało jury w składzie: Alicja Dąbrowska, Elżbieta Bilińska-Wołodźko i Andrzej Fabisiak. Przed ogłoszeniem wyników Elżbieta Bilińska-Wołodźko zwróciła się do uczestników imprezy ze słowem wspomnienia o Krystynie Spikert, której imię nosi konkurs. Zmarła w 2012 roku mistrzyni żywego słowa, wielokrotnie wspierała młodych uczestników dobromiejskich zmagań, oceniając ich i udzielając cennych wskazówek.

Jurorzy krótko omówili zaprezentowane wiersze i fragmenty prozy, po czym Anna Borejko, Dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście, podziękowała uczestnikom i organizatorom oraz wręczyła nagrody. W komentarzu komisji konkursowej można było usłyszeć, że z roku na rok uczestnicy prezentują coraz wyższy poziom interpretacji tekstów. Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt odwagi wystąpienia przed publicznością, co w czasach Internetu i wirtualnej rzeczywistości pozwala optymistycznie myśleć o wrażliwości młodzieży na piękno literatury i języka polskiego.

W 13. Powiatowym Konkursie Recytatorskim I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła Magdalena Jarosz z Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku.
Laureatami w kategorii szkół gimnazjalnych są:
I miejsce – Dawid Szóstek z Gimnazjum w Jonkowie
II miejsce – Magdalena Lobert z Gimnazjum w Gietrzwałdzie
III miejsce - Katarzyna Obidzińska z Gimnazjum w Purdzie
Wyróżnienie za interpretację prozy - Dominik Spychała z Gimnazjum w Gietrzwałdzie.

Organizatorami konkursu są: Elżbieta i Wojciech Gajewscy oraz Bożena Gołębiowska ze Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście, a także Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście. Powiat Olsztyński wsparł imprezę finansowo. Słodki poczęstunek zapewnili uczestnikom dobromiejscy piekarze - Państwo Siteniowie i Państwo Bednarczykowie. Patronami medialnymi imprezy były Radio Olsztyn i Wiadomości Gazeta Warmińska. Relacja ukazała się również w TVP Olsztyn.

P1140741 P1140751 P1140787