Światowy Dzień Walki z AIDS

01.12.2017
Od 29 lat na całym świecie 1 grudnia obchodzimy Dzień Walki z AIDS. Tego dnia odbywają się konferencje, happeningi i akcje profilaktyczne. W Polsce już 17 listopada ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”, promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Co roku odnotowanych jest około 1200 zakażeń wirusem, a codziennie o zarażeniu się dowiadują średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba w gronie osób 50+. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca bieżącego roku aż 57.

Czy możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń HIV? Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS – tak. Celem kampanii „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” jest inspirowanie do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziećmi, czy wnukami ma sens, zwłaszcza jeśli za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza.

W Polsce anonimowy i bezpłatny test w kierunku HIV można wykonać przez cały rok w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. W Olsztynie taki punkt funkcjonuje w budynku sanepidu przy ul. Żołnierskiej 16 (parter, pok. 15, we wtorki i czwartki od 15:00 do 18:00). Osoby zainteresowane informacjami lub materiałami nt. HIV/AIDS mogą zgłosić się do Sekcji Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie (VII piętro, pok. 726).

PLAKAT_FINAL_B2