Supernowoczesne łóżka w biskupieckim szpitalu


Specjaliści są zgodni: to mercedesy jeśli chodzi o łóżka! Są w pełni_ zautomatyzowane, mają liczne funkcje specjalne, powietrzne materace przeciwodleżynowe, a nawet wagi. Do Szpitala Powiatowego w Biskupcu trafiło 12 z 35 nowoczesnych łóżek, których zakup został sfinansowany ze środków PFRON i budżetu szpitala.

Szpital Powiatowy im. J. Mikulicza w Biskupcu wzbogacił się o kolejny nowoczesny sprzęt. Tym razem do biskupieckiej placówki trafiło 12 supernowoczesnych łóżek.
- To pierwsza partia z 35 łóżek, które zostaną dostarczone do szpitala – mówi Bogdan Kaczmarczyk, specjalista w Dziale Zaopatrzenia i Zamówień Publicznych. – Pozostałe 23 łóżka przyjadą do nas na przełomie lipca i sierpnia.
Jak podkreślają specjaliści czterosegmentowe łóżka, które dojechały do szpitala „to prawdziwe mercedesy wśród łóżek".
- Zostały zbudowane specjalnie dla oddziałów intensywnej terapii i na sale pooperacyjne – mówi Katarzyna Kosuda, pielęgniarka koordynująca na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie trafiły cztery łóżka. – Sprzęt jest w pełni zautomatyzowany. Za pomocą pilota można ustawiać pacjenta w dowolnych pozycjach i przeprowadzać badania i diagnostykę. Łóżka mają wiele specjalnych funkcji np. przycisk CPR służący do szybkiego wypoziomowania łóżka i natychmiastowego rozpoczęcia akcji resuscytacyjnej. Co ważne, nowe łóżka są wyposażone także w powietrzne materace przeciwodleżynowe z pełną regulacją ciśnienia.
Pacjenci OAIT już korzystają z nowoczesnego sprzętu. Pozostałe cztery łóżka trafiły na Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej. O taką samą liczbę wzbogaciła się także Sala Udarowa Oddziału Neurologicznego. Kolejnych 10 łóżek, które dotrą w drugiej partii obejmie ortopedia. Pozostałe zostaną rozdzielone według potrzeb. Każde z łóżek ma dwa lata gwarancji (materace są objęte czteroletnią gwarancją). Dotychczas używane łóżka, z których część pamięta jeszcze początki funkcjonowania szpitala, znalazły miejsce w magazynie.
- To były praktycznie zabytki – ocenia Katarzyna Kosuda.
Zakup nowoczesnych łóżek zamknął się w kwocie 310 tys. zł. Około 235 tys. zł udało się pozyskać szpitalowi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Doposażenie Szpitala Powiatowego w Biskupcu w sprzęt rehabilitacyjny". Pozostałe pieniądze szpital wyłożył z własnego budżetu.

_

Fot. Marcin Smolnik