sobota, 23 Luty 2019 , imieniny obchodzą: Romana, Damian
dodaj do ulubionych

Warmia Warto!
kalendarz wydarzeń
szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Plac Bema 5, 10-516, Olsztyn
tel.: 89 527 21 30
tel.: 89 521 05 19
fax: 89 527 24 14
starostwo@powiat-olsztynski.pl
Lądowisko w Gryźlinach
Tagi
Sonda

Co jest największym walorem Warmii?

Sukcesy 2016 przyznane

Sukcesy 2016 przyznane

Najwybitniejsi mieszkańcy gminy odebrali nagrody honorujące ich działalność na różnych polach. Przyznano też stypendia naukowe.

24 lutego w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu odbyła się uroczysta Gala Sukcesy 2016. To nagrody mające wyrazić uznanie dla mieszkańców miasta i gminy, którzy w sposób szczególny reprezentują lokalne środowisko w kategoriach: nauka, kultura, promocja i „krajobraz pełen możliwości”. Ta ostatnia nawiązuje do hasła promocyjnego gminy i wręczana jest osobom, które swoimi działaniami upiększają te tereny. Sukces w kategorii promocji należy się osobom, dzięki którym o gminie jest głośno, a laury z kategorii nauka i kultura uzyskują ci, którzy zajmują najwyższe miejsca w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. O przyznaniu nagród decydowała Kapituła na podstawie zgłoszeń dokumentujących osiągnięcia nominowanych. (Listę laureatów wraz z uzasadnieniem prezentujemy niżej).

Wręczone zostały także stypendia naukowe. Zgodnie z lokalnym programem wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży trójka najlepszych uczniów ma otrzymywać stypendium w wysokości 300 zł, które będzie wypłacane przez 12 miesięcy. Warunkiem koniecznym do ubiegania się o Stypendium Burmistrza Biskupca za wybitne osiągnięcia w nauce jest uzyskanie na świadectwie ukończenia klasy lub szkoły co najmniej pięciu ocen celujących oraz posiadanie udokumentowanych szczególnych osiągnięć w dziedzinach szkolnych i pozaszkolnych odpowiednio na szczeblu co najmniej powiatowym, w przypadku szkół podstawowych oraz na szczeblu co najmniej wojewódzkim/okręgowym, w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Te wyśrubowane warunki spełnili: Dominika Walkiewicz, Mateusz Kukowski i Sebastian Gawryś, uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu.

Gwiazdą wieczoru był Jerzy Kryszak – aktor, satyryk, parodysta. Jego występ, w którym popisał się m.in. znajomością realiów życia w Biskupcu, nagrodzono głośnymi brawami.

Tradycyjnie już, po uroczystej części w sali widowiskowej wszyscy przeszli do holu na okolicznościowy tort i lampkę szampana.
Była to 21 edycja tego konkursu. Wśród przybyłych gości był Marcin Kuchciński, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

LAUREACI SUKCESÓW 2016

Kategoria NAUKA

Wyróżnienia:

Grzegorz Cichecki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego – laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii dla uczniów szkoły podstawowej organizowanego przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Aleksandra Włodkowska z Zespół Szkół w Biskupcu – Stypendystka Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2016/2017.
Agata Dziekcierów z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Biskupcu – Stypendystka Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2016/2017.

Brązowy Sukces 2016:

Dominika Walkiewicz z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu – Laureatka konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Zwolniona z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.

Srebrny Sukces 2016:

Mateusz Kukowski z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu – Laureat konkursu przedmiotowego z fizyki, finalista przedmiotowego konkursu z geografii, stypendysta Fundacji „Funduszu Ziemi Olsztyńskiej.” Zwolniony z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego.

Złoty Sukces 2016:

Sebastian Gawryś z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu – Laureat konkursu przedmiotowego z historii, finalista przedmiotowego konkursu z fizyki, finalista przedmiotowego konkursu z geografii. Zwolniony z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.

Kategoria KULTURA

Wyróżnienia:

Julia Kotwasińska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biskupcu – zajęła I miejsce w VI Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Korszach.
Bartosz Nosek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu zajął III miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 4–6.
Aleksandra Aszkiełowicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu – zajęła II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 4–6.
Michalina Turkoć z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu – zajęła III miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 4–6.
Karol Pawłowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu zajął I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 1–3.
Dawid Ładziński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu – zajął II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 1–3.
Amelia Pawłowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu – zajęła II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 1–3.
Filip Orłowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego – zajął I miejsce w Chorągwianym Festiwalu Piosenki Harcerskiej podczas Zlotu Grunwaldzkiego 2016.
Weronika Moroz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego – zajęła I miejsce na szczeblu wojewódzkim w IV Olsztyńskim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej dla Dzieci i Młodzieży.
Natalia Heichel ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego – zajęła III miejsce w konkursie Biegowym ogłoszonym w Poradniku Ekonomicznym dla Najmłodszych, w kategorii klas IV (konkurs plastyczny).
Julia Błędek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego – zajęła III miejsce w konkursie Biegowym ogłoszonym w Poradniku Ekonomicznym dla Najmłodszych, w kategorii klas VI (konkurs plastyczny).

Brązowy Sukces 2016:

Zespół Teatralny DEBIUT z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu w składzie Juletta Kubat, Olga Sieruta, Maria Kubarewicz, Aleksandra Aszkiełowicz, Bartosz Nosek, Wiktoria Nikitiuk, Julia Rogucka, Oliwia Zaremba, Kornelia Chyczewska, Oliwia Ciechacka, Aleksandra – zajął II miejsce w I Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich „Lidzbarskie Spotkania z Teatrem 2016” w kat. zespoły dziecięce, który odbył się w Lidzbarku 23.10.2016r. za przedstawienie „Bazyliszek”.

Srebrny Sukces 2016:

Zespół Regionalny „Węgojska Strużka” – zdobył Grand Prix Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXXII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach 26 VI 2016.

Złoty Sukces 2016:

Oliwia Ciechacka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu – zajęła w minionym roku m.in. II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej Chorzele, I miejsce w IX Międzywojewódzkim Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej Nowe Miasto Lubawskie, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej Mońki, Grand Prix w IV Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej dla Dzieci i Młodzieży Olsztyn.

Kategoria PROMOCJA

Wyróżnienia:

Jolanta Okuniewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Orła Białego w Biskupcu – jest koordynatorem działań prozdrowotnych, dzięki którym Szkoła otrzymała Wojewódzki I Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Promocja zdrowia w SP 3 jest wpisana w codzienną pracę placówki. Działania w tym obszarze nie dotyczą tylko wąskiej grupy uczniów i ich rodziców, ale również wszyscy nauczyciele i pracownicy czynnie, na miarę swoich możliwości, starają się zadbać o zdrowie fizyczne, społeczne, psychiczne i duchowe, zmieniać swoje nawyki dotyczące aktywności fizycznej, racjonalnego odżywiania i promowania zdrowego stylu życia.
Danuta Leszek-Grabowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Orła Białego w Biskupcu – jest pomysłodawczynią i organizatorką I i II Forum Ekonomicznego dla szkół podstawowych gminy Biskupiec, opiekunką SKO. Zdobyła nagrodę III stopnia w Etapie Regionalnym Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności oraz Brązową Odznakę w ogólnopolskim Konkursie dla Opiekunów
Elżbieta Rutkowska z Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu – jest główną organizatorką „Jesiennej Uczty”, która odbywa się w ostatnią sobotę września od 2003 roku! Impreza należy do tradycji szkoły i integruje we wspólnym działaniu uczniów, rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców naszego miasta. Każdego roku na podwórku szkoły gromadzi całą społeczność, aby uczestniczyć w pokazach artystycznych i prezentować swoje kulinarne umiejętności. Jesienna Uczta wpisała się również w harmonogram miasta. Szkoła Podstawowa nr 2 była pierwszą placówką organizującą taką imprezę.
Grażyna Wojczuk z Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu – jest organizatorką zbiórki książek w SP2 dla Polaków mieszkających w Kazachstanie. Od 6 do 10 czerwca 2016 roku zebrała 390 książek. Pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Hubal”. Koordynowała wśród uczniów, rodziców, nauczycieli, mieszkańców Biskupca i innych  akcję „Wspieramy Biblioteki Szkolne” . SP2 szkoła zajęła 12 miejsce w Polsce. Koordynatorka Wielkiego Maratonu Czytelniczego, który jest realizowany od kilku lat w szkole. Przygotowała uczniów szkoły do występu na I Ogólnopolskim Przeglądzie Szkolnych Teatrów Amatorskich – Lidzbarskie Spotkania z Teatrem 2016, od wielu lat jest czynnym wolontariuszem WOŚP, bierze udział w kweście ulicznej, organizowała kawiarenki, loterię, zbierała fanty. Uczestniczyła w zebraniach biskupieckiego sztabu.
Jolanta Niedziela-Chudzik – mieszkanka Rasząga, malarka. Udało jej się zaktywizować grupę kobiet w różnym wieku (18–60+) do wspólnego spędzania czasu w twórczy sposób poprzez udział w cyklu spotkań „Ogrody Kobiet”, które swoją formą nawiązywały do tradycyjnych wielopokoleniowych spotkań kobiet, podczas których panie realizowały swoją potrzebę tworzenia. Na warsztatach prowadzonych przez Jolantę Niedzielę-Chudzik, panie tworzyły tradycyjne słowiańskie lalki – motanki, ozdobne lampiony, wieńce jesienne i ozdoby świąteczne – wszystko z naturalnych materiałów. Spotkania odbywały się w Biskupcu w siedzibie grupy Fotoaktywni Bc w Domu Pracy Twórczej „Sorboma”. Spotkania były otwarte również dla mam z dziećmi, dla których był zorganizowany kącik twórczej zabawy. Podobne spotkania odbywają się również w świetlicy w Raszągu. Warsztaty są nieodpłatne, Jolanta Niedziela-Chudzik prowadzi je jako wolontariusz.
Barbara Wawrykiewicz – od 1978 pracuje na stanowisku bibliotekarza; a od 1989 jest dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biskupcu. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Kultury Teatralnej; członkiem Stowarzyszenia „Barwy Warmii”; ambasador fundacji „Dr Clown”. Brała aktywny udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jurorka wielu konkursów recytatorskich, poetyckich. Prowadząca szkolenia „O finansach w bibliotece” oraz podstawy pracy z komputerem. Współpracuje ze szkołami, przedszkolami, ZHP, PSONII i innymi organizacjami. Jest przykładem na to jak można połączyć życie zawodowe z pasją społecznika.
Uczestnicy quizu Euroscola: Marta Jasiecka, Karolina Puławska, Karolina Janczara, Sara Graba i Michał Król z Zespołu Szkól w Biskupcu – Quiz internetowy Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i przeznaczony jest do szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie uczniowie uczestniczą w debacie wspólnie ze zwycięzcami konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej. Uczniowie z Zespołu Szkól odwiedzą Parlament Europejski w Strasburgu w ramach quizu Euroscola w kwietniu 2017 roku.

Brązowy Sukces 2016:

Bożena Staszak – z grupą osób organizujących akcję „Przekaż Misia dla Rysia” – Akcja wspierania dzieci z rodzin wymagających wsparcia trwa już 9 lat. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy co roku setki dzieci otrzymują paczki oraz uczestniczą w zabawie karnawałowej. Z roku na rok chętnych do wspierani akcji przybywa. W tym roku padł kolejny rekord: 230 paczek, przygotowanych z darów przekazanych przez mieszkańców gminy, także zza granicy. Dzieci dostały je podczas zabawy karnawałowej 7 stycznia. Współorganizatorem akcji jest Caritas Biskupiec. Przygotowanie tej akcji charytatywnej wymaga ogromnego zaangażowania i spoczywa na barkach kilku osób, pod kierownictwem Bożeny Staszak.

Brązowy Sukces 2016:

Inicjatywa „Babskie Gadanie” z jej inicjatorką Anną Giżowską – Historia „Babskiego gadania” ma swój początek w roku 1998 r., kiedy to grupa pań z Biskupca i okolic, w każdą pierwszą środę miesiąca spotykała się na różnotematycznych prelekcjach i pogadankach. Poruszane były tematy dotyczące problemów zdrowotnych, rekreacji, higieny życia, kosmetologii. Przedstawiciele różnych zawodów opowiadali o swojej pracy. Nie zabrakło wizyt w szkołach, restauracjach, zakładach pracy. Dzięki opowieściom gości można było „zwiedzać” ciekawe kraje. Rozmawiano tez na tematy polityczne, prawne, gospodarcze. Pikniki, ogniska, sesje terapeutyczne, zajęcia gimnastyczne, taneczne, degustacje – to wszystko wzbogacało wiedzę i doświadczenie uczestniczek rozmów. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, także mężczyzn.

Srebrny Sukces 2016:

Piknik Seniorów „Powitanie Lata” z jego organizatorami: kierownikiem Domu Dziennego Pobytu (obecnie Dziennego Domu Senior-WIGOR) Agnieszką Włodkowską-Zegarowicz i dyrektor MOPS w Biskupcu – Danutą Plucińską – W zeszłym roku ta coroczna impreza odbyła się po raz 15. Wzięło w niej udział blisko 200 seniorów z Domów Dziennego Pobytu z Biskupca, Barczewa, Jezioran, Kętrzyna i Bartoszyc. To dla seniorów tradycyjne spotkanie otwierające letni sezon. Przygotowują się do niego opracowując stroje zgodne z tematem przewodnim imprezy, repertuar muzyczny, choreografię by jak najlepiej zaprezentować się kolegom z innych miast. Imprezy odbywają się nad jeziorem Dadaj na Słonecznym Brzegu. W ich programie są m.in. wspólne tańce, ogniska, zabawy, konkursy, tańce. Piknik Seniorów Powitanie Lata promuje gminę Biskupiec wśród aktywnych starszych osób, których z czasem przybywa w naszym starzejącym się społeczeństwie. Imprezy skierowane do osób dojrzałych będą miały coraz większe znaczenie. Biskupiecka impreza jest już silnym punktem  na mapie tego typu przedsięwzięć.

Srebrny Sukces 2016:

Uczestnicy Debaty Oksfordzkiej z Zespołu Szkół w Biskupcu: Mateusz Nosek, Michał Król, Aleksandra Włodkowska i Karolina Janczara – Uczniowie odnieśli zwycięstwo w finale Debaty Oksfordzkiej organizowanej 14 kwietnia 2016 roku w Giżycku przez Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu w ramach Międzynarodowej Konferencji w Sprawie Bezpieczeństwa. W drodze do finału drużyna pokonała drużynę ze Społecznego Katolickiego Liceum im Jana Pawła II , Technikum nr 3 w Zespole Szkół Zawodowych w Giżycku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Jednocześnie jury wybrało najlepszego mówcę zawodów – Karolinę Janczarę. W nagrodę Karolina otrzymała prawo bezpłatnej nauki na wszystkich wydziałach Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.

Złoty Sukces 2016:

Twórcy Informacji Turystycznej w Węgoju z Anną Watros ze Stowarzyszenia Rozwoju Wszechstronnego „Pasja” – W czerwcu 2016 r. znana z warmińskich straszydeł tematyczna wieś Węgój w gminie Biskupiec wzbogaciła się o punkt informacji turystycznej, w którym wolontariusze (absolwenci szkoły, mieszkańcy działający w lokalnych stowarzyszeniach) opowiadają o historii i atrakcjach regionu. Gmina Biskupiec przekazała w celu stworzenia punktu Informacji stary przystanek autobusowy. Pomieszczenie przebudowano. Można tam m.in. otrzymać informatory i porozmawiać o okolicznych atrakcjach i historii regionu.

Kategoria KRAJOBRAZ PEŁEN MOŻLIWOŚCI

Wyróżnienie:

Grupa Street Art B-C – Uczestnikami grupy są licealiści biorący udział w projekcie Iskrownik- Zapal Się Do Działania. W 2016 r. wzięli udział w projektach: Uliczne Prowokacje Artystyczne – warsztaty plastyczne z udziałem dzieci, młodzieży i osób dorosłych, do których zbierali materiały wśród mieszkańców, dało to w rezultat postaci plenerowej wystawy instalacji artystycznej; zabawa kolorami, podczas której było malowanie na płótnie i wyrzucanie proszków holi na plaży w Rukławkach; swoje zdolności artystyczne uwiecznili również robiąc graffiti na jednej ze ścian w Zespole Szkół w Biskupcu.

Brązowy Sukces 2016:

Twórcy Ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w lesie Węgój z Krzysztofem Jagiełło, liderem Grupy Odnowy Wsi Węgój – „Modernizacja ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w lesie Węgój” realizowana była w ramach projektu „EKO-GRUPY – grupy odnowy wsi Warmii i Mazur dbają o środowisko” przy dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej. W Węgoju ścieżka edukacyjno-przyrodnicza ukazuje wiedzę przyrodniczą, ekologiczną i edukacyjną. Na jej trasie pojawiły się postacie z warmińskich legend, są także wyznaczone miejsca do organizowania spotkań, rekreacji, lekcji terenowych. Jest to miejsce wielu spotkań przyrodniczych z leśnikami, mogą z niej korzystać przedszkola, szkoły, rodziny i osoby prywatne. Korzystając ze wsparcia Nadleśnictwa Wipsowo rozbudowano przyrodniczą ścieżkę tematyczną. Ustawiono na niej tablice opisujące przyrodę regionu, zasady segregowania odpadów i postępowania w zgodzie z ekologią.

Srebrny Sukces 2016:

Piotr Pachucki – Nowe mieszkania na Osiedlu Nowoczesnym to inwestycja mieszkaniowa, którego wykonawcą jest firma Pachucki Dewelopment. Położona w Biskupcu przy al. Broni. Osiedle zaprojektowano według najwyższych standardów mieszkaniowych. Cichobieżne windy dostępne na wszystkich kondygnacjach budynku, zapewniają przystosowanie osiedla do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Na zagospodarowanym terenie zielonym jest miejsce na bezpieczny, atestowany plac zabaw dla dzieci. Dzięki tej inwestycji teren powojskowy zyskał nowy charakter i nowoczesną architekturę. Budowę pierwszego bloku zakończono w 2016 r., znajdują się tu 32 lokale mieszkalne i garaż podziemny. Planowane jest tu powstanie 4 budynków.

Złoty Sukces 2016:

Biskupieckie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z przewodnicząca koła Jadwigą Marzjan – 20 września 2016 r. w Biskupcu oficjalnie otwarto Dział Rehabilitacji Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowego. To część powstającego kompleksu, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie i ich rodziny otrzymują pełne wsparcie medyczne i pedagogiczne. Biskupieckie koło PSONI rozwija się i rozbudowuje. Ośrodek powstał przy ul. Żółkiewskiego, w przyszłości powstanie tam centrum, skupiające kilka podmiotów, dających osobom niepełnosprawnym pełne wsparcie medyczne, edukacyjne i zawodowe. Działka, na której została zrealizowana inwestycja została udostępniona Stowarzyszeniu przez Radę Miejską i Burmistrza Biskupca .Budynek wpisuje się w politykę ekologiczną regionu i został zaprojektowany w technologii wysoko energooszczędnej co sprzyja ochronie środowiska, ale jednocześnie pozwoli obniżyć koszt eksploatacji budynku.

GALERIA ZDJĘĆ na stronie – link.

image_pdfimage_print
28 / 02 / 2017

Zobacz również:

Walentynowy rajd pieszy

Walentynowy rajd pieszy

12 / 02 / 2019

sejm
transmisje_obradw-warminskie

99_locek_wiadomosci_z_gmin99_emapa99_locek_strategia98_banerek-rodzinaprojekty-unijneinwestycje powiatupsd_kloceku_pracy

98_OcRSO

remontyport-mazury

 

Copyright © 2013 Powiat Olsztyński     Kalendarz imprez | Mapa serwisu | Polityka plików Cookies | Kanał rss realizacja: strony www virtualmedia.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zaakceptuj cookies Więcej informacji