Sukces I Młodzieżowego Festiwalu Filmowego w Olsztynku

04.11.2013
Dokładnie 14 etiud z Warmii i Mazur wpłynęło na I Młodzieżowy Festiwal Filmowy w Olsztynku, który zakończył się wielką galą 25 października. To pierwsza taka impreza organizowana w regionie. MFF zorganizowali: Dyskusyjny Klub Filmowy, Miejski Dom Kultury i Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku.

filmowy_olsztynek

Ekipy młodych filmowców zgłosiły filmy zrealizowane w różnej konwencji i różnej jakości, jednak najważniejsza okazała się pasja, a tej nie brakowało uczestnikom konkursu. Wpłynęło 14 etiud filmowych z Warmii i Mazur. Oceniało je jury w składzie: Paweł Soja – młody reżyser, twórca krótkiego metrażu, zdobywca nagród na Międzynarodowym Festiwalu Off Plus Camera, Andrzej Waluk – stereografer 3D, Michał Biedziuk – Warmińska Inicjatywa Filmowa w Olsztynie, Martyna Masiak – studentka produkcji filmowej w Krakowie, Jakub Wierzejski – aktor. Młodzież w wieku od 13 do 19 lat, m.in.  z Olsztyna, Lubawy, Gryzlin, Szczytna, Olsztynka zaprezentowała w etiudach swoją przestrzeń na różnych poziomach – świat wewnętrzny, zewnętrzną rzeczywistość, relacje z innymi ludźmi, swoje hobby. Trzeba przyznać, że projekty stanowią ciekawą materię do dyskusji na temat współczesnej młodzieży.
Panelowe spotkanie z zaproszonymi gośćmi przybliżyło uczestnikom (60 osób) świat filmu – Paweł Soja mówił  na temat pracy reżysera i operatora, szukania inspiracji do scenariusza, zaprezentował kilka swoich nagrodzonych etiud. Andrzej Waluk opowiedział o swoim doświadczeniu w pracy w technologii 3D. Młodzież usłyszała wiele praktycznych rad związanych z warsztatem filmowym oraz to, że studia filmowa są w zasięgu ich możliwości, a pasję filmową warto zacząć rozwijać już w ruchu amatorskim. Uczestnicy mieli okazję  obejrzeć wszystkie zakwalifikowane filmy. Ich projekcja wzbudziła ciekawą dyskusję w kuluarach Festiwalu.
Jury przyznało dwa pierwsze miejsca ex aequo Paulinie Leszczyńskiej i Alicji Wierzbickiej za film „Bolesna rzeczywistość” oraz Emilii Pikora i Kindze Krogul  za film „Poranek świra”.
Paulina Leszczyńska przyznaje, że kręcenie filmów to ciekawa przygoda.
- Zapisałam się do klubu dyskusyjnego o filmach w szkole i to był początek mojej przygody z filmem. Zrobiłam film, udało się wygrać, i to jest bardzo budujące, wiem, że warto było to robić – mówi Paulina.
Zwycięzcy festiwalu otrzymali po 500 złotych oraz gadżety. Gala finałowa odbyła się w olsztyneckim „Kinie Grunwald”. Zaproszeni goście, w tym burmistrz Artur Wrochna, Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku wręczyli uczestnikom nagrody i wyróżnienia; ich fundatorami byli: Państwo Słodownik ze sklepu Top Market (nagrody finansowe – 3 pierwsze miejsca), Polski Instytut Sztuki Filmowe oraz Starostwo Powiatowe w Olsztynie (dofinansowanie projektu Moja przestrzeń) – nagrody rzeczowe. Patronami Festiwalu byli: Filmoteka Szkolna, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Kino Studyjne Awangarda 2 w Olsztynie, Burmistrz Miasta Olsztynek. Organizatorzy już zapowiadają następna edycję w przyszłym roku
Magdalena Rudnicka