Stypendia burmistrza przyznane

Julia Kotwasińska, Norbert Awłasewicz, Aleksandra Aszkiełowicz to laureaci stypendiów artystycznych.

Gala „Biskupieckie Talenty” odbyła się 11 października w nowo otwartej hali widowiskowo- sportowej przy Zespole Szkół. W pierwszej części burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski wręczył nagrody dyrektorom, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi publicznych placówek oświatowych gminy Biskupiec, natomiast zarządzający szkołami i przedszkolami niepublicznymi otrzymali statuetki i podziękowania za współpracę.
Wyróżnieni zostali również zasłużeni, wciąż aktywnie uczestniczący w życiu miasta emerytowani pedagodzy publicznych placówek oświatowych.

Następnie przed jurorami i publicznością zaprezentowało się jedenastu najbardziej utalentowanych uczniów, zgłoszonych przez dyrektorów szkół z terenu gminy Biskupiec. Wystąpili: Amelia Kwiatkowska (śpiew), Wiktor Gumkowski (gitara), Aleksandra Aszkiełowicz (własny utwór literacki), Natalia Heichel (śpiew), Norbert Awłasewicz (taniec), Karolina Szewczyk (własna praca literacka), Lena Siekierska (śpiew), Nikola Smułek (prace graficzne), Julia Kotwasińska (śpiew), . Jakub Kałędek (klarnet), Oliwia Ciechacka (śpiew). Jury w składzie: Jaromir Wroniszewski, Basia Raduszkiewicz, Jolanta Niedziela – Chudzik, Kondrat Ingielewicz wyłoniło troje laureatów. Praca członków jury polegała nie tylko na uważnym oglądaniu prezentacji na scenie, przeprowadzone zostały również rozmowy z uczestnikami.

W trakcie intensywnych obrad jury, na scenie podziwiać można było gwiazdę wieczoru Krzysztofa Piaseckiego – legendarnego satyryka, znanego młodym i nieco starszym fanom wyrafinowanego, inteligentnego poczucia humoru.

Laureatami „Biskupieckich Talentów 2018” zostali Julia Kotwasińska, uczennica Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biskupcu z utworem „Titanium” z repertuaru SIA, Norbert Awłasewicz z Zespołu Szkół w Biskupcu, który zaprezentował niesamowity taniec popping oraz Aleksandra Aszkiełowicz, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1w Biskupcu, prezentująca własny utwór literacki p.t. „Sen”. Najlepsza trójka będzie otrzymywać w roku 2019 stypendium artystyczne w wysokości 300 złotych miesięcznie ufundowane przez Burmistrza Biskupca. Młodzi artyści, pieniądze będą mogli przeznaczyć na zakup instrumentów, warsztaty czy dodatkowe lekcje, co jest bardzo ważne we wspieraniu ich talentu. O tym jak bardzo stypendia przydały się w rozwijaniu ich talentów, mówiły laureatki zeszłorocznej gali: Paulina Borzymowska, Ida Żabińska i Alicja Cygarowska.
- Gratuluję stypendystom, a także pozostałej ósemce uzdolnionych artystów, którą podziwialiśmy dziś na Gali. Dobrze, że w kolejnych latach zwiększymy liczbę stypendiów, bo moim zdaniem wszyscy na nie zasługiwali- mówił Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.
Galę ze swadą i humorem prowadził znany z teleturnieju Milionerzy Hubert Urbański.

Członkowie jury składało się z całkowicie niezależnych ekspertów. Każdy z nich jest mistrzem w innej dziedzinie artystycznej.
Przewodniczący Jaromir Wroniszewski – Aktor, radiowiec, satyryk i kabareciarz. Znany też jako Jaron. Ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Związany był z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie wystąpił m.in. w spektaklu „Mały tygrys Pietrek”, i Olsztyńskim Teatrem Lalek. Obecnie pracuje w Radiu Olsztyn, na którego antenie prowadzi audycje satyryczne. Jest także członkiem kabaretu „Czyści jak Łza”. Komponuje dla niego piosenki, śpiewa i gra na gitarze.

Basia Raduszkiewicz – Wokalistka, wykonawczyni z kręgu piosenki poetyckiej. Jest olsztynianką, laureatką wielu nagród w tym I nagrody Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie dla twórcy najciekawszego zjawiska scenicznego sezonu, głównej nagrody Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Od tamtego czasu towarzyszy niemal wszystkim edycjom tego festiwalu; w roli wykonawczyni, czy jurorki w konkursie. Nagrała kilkanaście płyt w tym m.in „Dzika róża”, „ Chwile poruszone”„Ptaki powrotne” do słów K. K. Baczyńskiego, „ Czekając na koniec świata” do słów Cz. Miłosza „ Pstryk Abecadło” i wiele innych.

Jolanta Niedziela – Chudzik – artystka malarka, tworząca także instalacje, mieszkająca w Raszągu, aktywizująca do działań artystycznych młodzież i starszych mieszkańców gminy Biskupiec, laureatka wielu nagród. Pani Jolanta była autorką tegorocznej dekoracji miasta na dożynkach – chyba wszyscy pamiętamy uroczą słomianą wioskę, jaka wyrosła na naszym rondzie. Jest aktywna twórczynią – niecały tydzień w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie miał miejsce wernisaż jej prac pt. „Efemeral”. Podczas wernisażu wystawy w Olsztynie pt. Babie lato w 2012 roku powiedziała: Dzieciństwo, które wciąż silnie wraca we wspomnieniach, jest dla mnie taką oazą czystej wolności, pełne cudownego potencjału, który prawie zawsze jest w nas wcześnie zagłuszany. Dziś ma szansę bliżej poznać potencjał naszych młodych artystów.

Kondrat Ingielewicz -Polski solista, kameralista i pedagog gitary klasycznej. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 10 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Giżycku. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Olsztynie. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Emilii Majewskiej. Jest laureatem regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali gitarowych. Występował w Polsce, Niemczech i Austrii. Ponadto, pobierał lekcje u znanych, wybitnych muzyków, kompozytorów i pedagogów, m.in. Marco Tamayo, Gerard Abiton, Carlo Marchione, Marcin Dylla.