Strażak z Dobrego Miasta szkoli się cały czas!

08.10.2013
_

Kursy płetwonurka, sternika motorowodnego i pomocy przedmedycznej odbywali przez ostatnie cztery miesiące strażacy-ochotnicy z OSP Dobre Miasto. Swoje kwalifikacje podniosło w sumie 19 strażaków. Wszystko było możliwe dzięki projektowi dofinansowanemu z Unii Europejskiej.

_

Chociaż sezon letni dobiegł końca, a plaże na Warmii i Mazurach są już opustoszałe, to za sprawą Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrego Miasta, nad jeziorem Limajno znów można było poczuć namiastkę wakacyjnego klimatu. W sobotę 28 września 2013 nad pięknym jeziorem Limajno zwanym „perłą Warmii” odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Strażak szkoli się cały czas – inicjatywa OSP Dobre Miasto”. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Przez ostatnie cztery miesiące ochotnicy z Dobrego Miasta intensywnie podnosili swoje kwalifikacje, biorąc udział w zaplanowanych kolejno kursach: pierwszej pomocy przedmedycznej, płetwonurka OWD oraz sternika motorowodnego.
- Dla 19 osobowej grupy był to naprawdę pracowity okres i sporo wyrzeczeń, aby pogodzić życie zawodowe, rodzinne, służbę w OSP Dobre Miasto i nabywanie nowych umiejętności – mówi Wojciech Prusinowski, prezes zarządu OSP Dobre Miasto. - Ale udało się. Cele zostały osiągnięte, a projekt zakończył się sukcesem.

_

Do udziału w Festynie Strażackim zaproszone zostały jednostki OSP z całej Gminy Dobre Miasto, a ponadto OSP w Miłakowie, OSP w Barczewie oraz Specjalistyczna Grupa Wodno-Nurkowa z Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie. Chociaż pogoda tego dnia nie rozpieszczała, to na plaży i tak pojawiła się liczna grupa mieszkańców Dobrego Miasta w liczbie około 100 osób. Imprezę punktualnie o 11.00 uroczyście otworzył Prezes Zarządu OSP w Dobrym Mieście dh Wojciech Prusinowski. W czasie krótkiego wystąpienia, podsumował ostatnie kilka miesięcy wytężonej pracy, a także cel wspólnego spotkania czyli przekazanie mieszkańcom gminy Dobre Miasto nowej wiedzy uzyskanej z zakresu ratownictwa. W czasie festynu każdy chętny mógł skorzystać z przejażdżki łodzią motorową, aby przekonać się jak świetnie radzą sobie w różnych manewrach na wodzie świeżo upieczeni sternicy. Kilku strażaków z OSP w Dobrym Mieście, Barczewie oraz z KM PSP w Olsztynie wspólnie zanurkowało w 13 stopniowej wodzie, gdzie w ramach integracji odbyli tzw. spacer podwodny, który trwał kilkadziesiąt minut. Przy okazji na brzeg udało się wydobyć kilkanaście butelek, puszek oraz innych „pamiątek” po plażowiczach. Z naszych informacji, wynika, że strażacy planują w najbliższej przyszłości zorganizować lokalną „akcję sprzątania świata” i oczyścić dno plaży z zalegających tam śmieci. Była to także okazja aby zapoznać się z metodami udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Jak przystało na imprezę plenerową nie zabrakło ogniska z pieczonymi kiełbaskami oraz kuchni polowej z gorącą grochówką. Dzięki wspólnej, integracyjnej imprezie oraz licznej grupie strażaków nie tylko z OSP w Dobrym Mieście, do późnych godzin popołudniowych poruszano tematy o potrzebie realizacji podobnych projektów i inicjatyw mających na celu podnoszenie kwalifikacji. Jak wiadomo potrzeby są ogromne. Wśród strażaków słychać było deklarację, iż w ślad za inicjatywą OSP w Dobrym Mieście pójdą również inne jednostki z terenu gminy. Z całą pewnością potrzebne jest do tego zaangażowanie, wytrwałość oraz duże chęci. OSP w Dobrym Mieście, która jako pierwsza z gminnych jednostek zrealizowała samodzielnie projekt, może służyć nie tylko dobrym przykładem, ale też dobrą radą dla innych OSP, starających się o dofinansowanie ze środków unijnych.