Stop pożarom traw – Ziemia jest tylko jedna

27.03.2017
Pod takim hasłem odbywa się kampania informacyjna Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

– Wypalanie traw niesie za sobą wiele zagrożeń ekologicznych. Jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów, podczas których giną chronione gatunki roślin, owady, zwierzęta, ptaki. Wyjaławia się gleba. Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i innych trujących związków. Ilość dwutlenku węgla uwolniona do atmosfery z 1 ha pożaru trawy, może być zrównoważona lasem o powierzchni 20 ha – mówi bryg. Andrzej Górzyński, komendant miejski PSP w Olsztynie. – Choć to tania metoda pozbycia się chwastów i zeszłorocznych pozostałości roślinnych, może nas bardzo wiele kosztować i być bezpośrednią przyczyną zagrożenia ludzi, inwentarza i zabudowań mieszkalnych a także wtórnych pożarów, lasów czy torfu. Powstające silne zadymienie może powodować wypadki komunikacyjne.

W roku 2016 strażacy powiatu olsztyńskiego wyjeżdżali 173 razy do pożarów spowodowanych wypalaniem traw. Angażowane były 234 zastępy ratownicze i 1164 strażaków ratowników.

W ubiegłym roku w Polsce odnotowano 126 228 pożarów, z czego 36 442 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w wyniku których życie straciło 6 osób a 81 zostało rannych. Straty spowodowane pożarami w kraju oszacowane zostały na poziomie blisko 8 700 000 zł.

Wypalanie traw jest karalne, podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do nawet 10 lat.

plakat_trawa135