Sprintem do maratonu


18 maja 2017 roku dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Świątkach uczestniczyły w III Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków ”Sprintem do Maratonu”. Zawody zostały przeprowadzone na terenie boiska do piłki nożnej w Świątkach. Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci, upowszechnianie zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania czasu.

Zawodnicy po przybyciu na miejsce otrzymali numery startowe. Z uwagi na bezpieczeństwo zostali podzieleni na 4 grupy wiekowe.

– Przed przystąpieniem do biegu, każdy przedszkolak wziął udział w rozgrzewce, która jest niezbędna przed każdą aktywnością ruchową, a w szczególności przed maratonem. Gdy dzieci rozgrzały swoje mięśnie, zostały im przedstawione zasady udziału w akcji – mówiła Danuta Wycech, koordynator akcji. – 92 przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat przebiegło łącznie dystans 41 400 metrów. Wśród biegaczy nie było przegranych – wszyscy byli zwycięzcami i otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy. Każde dziecko z wielka dumą przyjmowało nagrody. Na koniec mali biegacze mogli się posilić sokiem owocowym i jabłkami. Atmosfera podczas maratonu była wspaniała i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dodatkową atrakcją dla dzieci były odwiedziny strażaków z OSP Świątki, którzy przyjechali na boisko wozem strażackim. Serdecznym uśmiechem i życzliwością przywitał ich strażak, który chętnie opowiadał dzieciom o tej niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy.

Dzieci mogły z bliska obejrzeć wóz strażacki i dowiedzieć się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Praca pożarników to nie tylko gaszenie ognia, ale również wyjazdy do wypadków samochodowych, ratowanie zwierząt, czy pomoc w sytuacji powodzi.