Sprint, skok w dal i wstęga


Bieganie o zmroku może być dodatkową atrakcją dla każdego zawodnika. Z pewnością o tym się przekonają sportowcy, którzy wezmą udział w I Wieczornych Zawodach Otwarcia Obiektu Lekkoatletycznego Zespołu Szkół w Dobrym Mieście pod patronatem starosty olsztyńskiego Andrzeja Abaki. Rywalizacja sportowa już 22 czerwca, start godz. 18.

- Zależało nam na tym, by przygotować zawody o zmierzchu, by wykorzystać nasze oświetlenie. To będzie taka namiastka wieczornych zawodów. A że nasza nowa bieżnia umożliwia przeprowadzanie biegów sprinterskich, a także mamy skocznię w dal, więc odbędzie się rywalizacja w tych dwóch konkurencjach — mówi Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół w Dobry Mieście.

W zawodach wezmą udział zaproszeni zawodnicy lokalnych klubów sportowych oraz goście. Będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych z podziałem na płeć w biegu sprinterskim na 50 m oraz w dwóch kategoriach wiekowych w skokach w dal. Na najlepszych będą czekały medale i puchary. Najważniejszy jest jednak duch rywalizacji sportowej fair play, którego tego dnia z pewnością nie zabraknie.

A jak już wspomnieliśmy bieżnia i skocznia są nową dumą sportową szkoły, więc tego dnia odbędzie się też uroczyste ich otwarcie. Będzie przecięcie wstęgi, by ten nowoczesny, funkcjonalny i bezpieczny obiekt sportowy służył społeczności jak najdłużej. Wcześniej nie było to możliwe przez trwającą pandemię.

- Mamy też dodatkową atrakcję dla gości. Uruchomimy wirtualną strzelnicę, więc chętni będą mogli sprawdzić celność oka – dodaje dyrektor szkoły.

 

O projekcie

W 2021 roku samorządowi Powiatu Olsztyńskiemu udało się pozyskać 30 tys. zł w marszałkowskim konkursie „Małe Granty na infrastrukturę sportową w województwie warmińsko-mazurskim w 2021 r.”. Kwotę 50 tys. zł Powiat przekazał z własnego budżetu. Dzięki temu w październiku została podpisana umowa z wykonawcą, firmą TAMEX Obiekty Sportowe S.A., i ruszyła realizacja projektu pn. „Poprawa stanu i rozwój infrastruktury sportowej w województwie warmińsko-mazurskim poprzez modernizację bieżni lekkoatletycznej 3-torowej oraz skoczni w dal przy Zespole Szkół w Dobrym Mieście”. Po półtora miesiąca prace się zakończyły. Objęły modernizację betonowej bieżni lekkoatletycznej o długości 68,5 mb z trzema torami o szerokości 1,22 m każdy, zintegrowanego rozbiegu oraz skoczni w dal. Zamontowana została nawierzchnia sportowa, bezspoinowa, poliuretanowo-gumowa typu „sandwich” o grubości 13 mm i powierzchni łącznej 322 m². To materiały bezpieczne, co potwierdzają certyfikat produktowy World Athletics (IAAF) oraz Atest Higieniczny PZH. Nawierzchnia jest nieprzepuszczalna dla wody, przeznaczona jest do użytkowania w butach z kolcami, a została wykonana bezpośrednio na placu budowy.

 

Fot. Paweł Pytlarczyk