Spotkanie z byłymi mieszkańcami powiatu

15.01.2016
Wzorem lat ubiegłych Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak spotkała się w Osnabrück z byłymi mieszkańcami powiatu olsztyńskiego. Towarzyszyli jej Przewodnicząca Rady Powiatu w Olsztynie Alicja Wąsik i autor serii przewodników historyczno-krajoznawczych Wojciech Kujawski. Delegacja wyjechała do Niemiec 8 stycznia na zaproszenie władz partnerskiego Powiatu Osnabrück. Spotkanie jest okazją do rozmów na temat współpracy polsko-niemieckiej.

Szczególnie wzruszającym momentem było spotkanie z członkami Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego. Jego przewodniczący w przemówieniu nawiązał do obchodzonego w 2015 roku poczwórnego jubileuszu: 70-lecia zakończenia II wojny światowej, 65-lecia powstania Stowarzyszenia, 60-lecia podpisania umowy partnerskiej między Stowarzyszeniem a Powiatem Osnabrück i 15-lecia współpracy Powiatu Olsztyńskiego i Osnabrück. - Wszystkie te rocznice mają wspólne elementy: po pierwsze - my, dawni mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, nie zniknęliśmy z pola widzenia, po drugie - nasze intensywne kontakty na płaszczyźnie powiatowej są niezależne od nastrojów „na górze” – mówił Hans Peter Blasche.

Starosta Małgorzata Chyziak podkreśliła znaczenie, jakie ma współpraca samorządu Powiatu Olsztyńskiego z byłymi mieszkańcami tych ziem. – Wnieśli Państwo swój kapitał doświadczeń, talentów i emocji w dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Naszym wspólnym obowiązkiem, ale i zaszczytem jest pielęgnowanie tradycji i wartości naszych przodków, bo od tego, co zrobimy dziś, zależy to, co pozostawimy kolejnym pokoleniom.

Ważnym dla obu stron momentem była prezentacja twórczości Wojciecha Kujawskiego, autora i wydawcy serii ilustrowanych przewodników po dawnych ziemiach warmińsko-mazurskich. Jego książki są nie tylko pięknie wydane, ale skrywają wiele ciekawostek historycznych. Smaku dodają ilustracje, czyli stare pocztówki i zdjęcia. Dodatkowym atutem jest fakt, że tekst napisany jest po polsku i niemiecku. - To jest najlepszy dowód na to, że potrzebę budowania pomostów między Polską i Niemcami widzą nie tylko samorządy, ale też sami mieszkańcy Warmii i Mazur – powiedziała starosta przedstawiając autora.

Jak się okazało, niektórzy z uczestników spotkania znali już książki Wojciecha Kujawskiego. Miłym, choć niespodziewanym momentem było przekazanie autorowi prywatnej odznaki kajakowej przez Horsta Tuguntke, będącego pod wrażeniem serii „szlaków wodnych”.
- Moja praca jako autora i wydawcy spotkała się z uznaniem, jakiego chyba do tej pory nie doświadczyłem. Horst Tuguntke, urodzony w Wartenburgu, czyli obecnym Barczewie, i – jak się okazało - równie zapalony, co doświadczony kajakarz, będąc pod wrażeniem serii "szlaków wodnych" przekazał mi spontanicznie swoją prywatną złotą odznakę kajakową. Jest ona przyznawana za przepłynięcie kajakiem co najmniej 80 rzek i - jesli dobrze pamiętam - 8000 km. Wypiął ją z klapy swojej marynarki i przekazał mi w obecności kilkudziesięciu osób, wyrażając się niezwykle ciepło o serii przewodników i mojej pracy na rzecz pięlęgnowania pamięci o dawnej Warmii i dawnych Mazurach. Taki gest ze strony rodowitego Warmiaka, zapalonego kajakarza i wieloletniego redaktora periodyka Heimat-Jahrbuch Landkreis Allenstein-Ostpreußen, to coś trudnego do opisania – opowiadał Wojciech Kujawski.

Swoje uznanie dla pisarza wyraził także Jan Hacia, który dodał od siebie znaczek członkowski stowarzyszenia dawnych Wschodnioprusaków.