Spektakl Teatru Węgajty


Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście zaprasza na prolog komedii Teatru Węgajty – Sceny pomiędzy poezją i dokumentem, który odbędzie się 30 listopada w kinie Przyjaźń.

To spektakl, który powstał na podstawie tekstów noblistki Wisławy Szymborskiej i gospodyni wiejskiej Anny Wojtyniak oraz fragmentów rozmów przeprowadzonych w Domach Pomocy Społecznej przez Kamilę Paprocką.

 

Pomysł i realizacja: Zofia Bartoszewicz, Erdmute Sobaszek
Muzyka: Zofia Bartoszewicz
Montaż filmu: Magdalena Drozdowicz

Spektakl jest wyrazem szacunku i współczucia dla ludzi, także tych mocno poturbowanych przez życie. To spektakl o bliskości rodzącej się między dwiema kobietami. Podobny sposób myślenia i odczuwania świata skłonił je do wspólnej pracy: zamknięcia się na kilka miesięcy w pustej sali i improwizacji, dla których punktem wyjścia była fascynacja poezją. Szymborska i Wojtyniak szukają „metafizyki codzienności” w schorowanym ciele, w niepewności, chwiejności losu, żywiole tańca nazwanym przez Panią Andzię „czujnością, jaką ma się w nogach”. Mówi o przemijaniu, o doświadczeniach, które nie muszą stać się bagażem, o chwilach „nieśmiertelności” i o tym, że nie wszystko w nas koniecznie musi się zestarzeć, skostnieć.  Co sprawia, że można zachować młodzieńczość w późnym wieku? Co sprawia, że można stać się „starym” za młodu? A po co komu artyści? To nie jest bynajmniej tylko sprawą starszego pokolenia.

Nie ma takiego życia,
które by choć przez chwilę
nie było nieśmiertelne.
(Wisława Szymborska)

Jak żyję, nie umieram!
(Anna Wojtyniak)

Kino Przyjaźń w Dobrym Mieście, ul. Olsztyńska 2 – godz. 18:00.