SOS DLA MIKOŁAJA


Na działania profilaktyczne dobry jest każdy czas, nawet ten przedświąteczny. Od czterach lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Kolnie… ratują Świętego Mikołaja z opresji!

Akcja pod hasłem „Sos dla Mikołaja” jest doskonałym przykładem integracji wychowanków Zespołu Szkół w Kolnie. Starsi uczniowie wcielając się w Świętego Mikołaja i jego rodzinę, proponują szereg zadań i zabaw, które pozwalają uratować święta Bożego Narodzenia. Młodsi uczniowie ustrzegli już Mikołaja przed zgubnym nałogiem palenia papierosów, spożywania „niezdrowej” żywności i raczenia się napojami enrgetyzującymi. Pokazali jak należy się kulturalnie komunikować. Zapoznali się z wieloma technikami rozładowania negatywnych emocji, jak aktywność fizyczna, śpiew, taniec itp. W bieżącym roku szkolnym uczniowie uzmysłowili sobie jak ważne jest wywiązywanie się z powierzonych obowiązków.

- Nasz zaprzyjaźniony Mikołaj, którego odwiedziny stały się tradycją w naszej szkole, po prostu zapomniał o swoim obowiązku. O mały włos doszłoby do katastrofy! – opowiada Kurek Dorota, nauczyciel z ZS w Kolnie. – Na szczęście Mikołaj w porę się opamiętał i nas odwiedził. Zaproponował szereg zadań, które miały uzmysłowić naszym uczniom oraz jego „dzieciom”, jak ważne jest wypełnianie powierzonych obowiązków w domu i szkole oraz jakie konsekwencje wynikają z ich nieprzestrzegania. Uczniowie doskonale dali sobie radę z powierzonymi zadaniami, a święta znowu zostały uratowane. Najważniejsze w całej zabawie jest fakt, że młodzi mieszkańcy Kolna w ciekawy sposób uczą się właściwych zachowań, które potem mogą wcielić w życie. Warto zapamietać też wypowiedziany przez uczniów wierszyk:
„Fajna w szkole jest nauka,
Fajna także jest zabawa –
Gdy przestrzegam obowiązków
I szanuję moje prawa”.