Służby przygotowują się do zimy

06.11.2015

Zimowe przygotowanie administracji samorządowej i służb zespolonych było tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które w rozszerzonym składzie odbyło się 5 listopada w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Przewodniczyła mu starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.


W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele służby drogowej, policji, straży pożarnej, nadzoru budowlanego, pomocy społecznej oraz władz gmin. Ze złożonych raportów wynika, że zarówno sprzęt, jak i strategie działania służb są sprawdzone i gotowe na nadejście zimy.


Powiatowa Służba Drogowa zawarła już umowy z firmami zewnętrznymi, które będą odśnieżać powiatowe drogi. - Prace będą się odbywać w godzinach 04:00-18:00, a w przypadku trudnych warunków jak np. uwięzienie pojazdów w zaspach, dłużej. Dodatkowo w obwodzie drogowym w Olsztynku i Dobrym Mieście posiadamy własny sprzęt, który też będzie wykorzystywany w razie potrzeby - relacjonował Artur Bal, dyrektor PSD. Drogowcy już od pewnego czasu ustawiają siatki przeciwśniegowe, ostatecznie wzdłuż dróg zostanie rozciągniętych 4 425 mb siatki.


Większość gmin zleca utrzymanie dróg zimą firmom zewnętrznym. Wyjatkiem jest Jonkowo. - Mamy na swoim terenie przedsiębiorców, którzy są podzieleni na obszary, które będą odśnieżać - opowiadał wójt Wojciech Giecko. Zwrócił też uwagę na problem zasypanych chodników. Odśnieżanie ciągów komunikacyjnych jest obowiązkiem właścicieli posesji.


W związku z tym, że część dróg powiatowych jest poprzedzielana odcinkami, za których utrzymanie odpowiadają gminy, starosta wnioskowała o zacieśnienie współpracę. - Trzeba się przyjrzeć, czy z ośrodkami bardziej oddalonymi od Olsztyna można nawiązać porozumienie przy odśnieżaniu ulic. Mieszkańca przecież nie interesuje, która droga jest gminna, a która powiatowa, tylko to, czy może bezpiecznie nią przejechać - mówiła Małgorzata Chyziak. Taka współpraca funkcjonuje już w Stawigudzie i Dobrym Mieście. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie zachęcał z kolei do nawiązania kontaktu z zakładami karnymi, by skazani też mogli włączyć się w odśnieżanie dróg.


Uczestnicy spotkania rozmawiali o problemie osób bezdomnych. Doświadczenie pokazuje, że z nastaniem zimy przenoszą się one do większych ośrodków, gdzie są noclegownie. - Opieka nad osobami bezdomnymi jest zadaniem gmin, powiatowe jednostki są jednak przygotowane, żeby w sytuacjach ekstremalnych zapewnić potrzebującym ciepły posiłek - mówił Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Włodarze gmin też są przygotowani w tym zakresie. - Mamy w Dobrym Mieście 12 osób bezdomnych, z czego 8 ma już zapewnione lokum na zimę, 4 - odmawiają pomocy. Ale monitorujemy ich, współpracujemy z policją i opieką społeczną - relacjonował burmistrz Stanisław Trzaskowski.
W Stawigudzie funkcjonuje magazyn rzeczy używanych, z których osoby potrzebujące mogą skorzystać. Wydawane są też artykuły żywnościowe, a 30 rodzin w trudnej sytuacji otrzymało opał na zimę. Podobną pomoc swoim mieszkańcom zapewniła gmina Dywity.


Policja swoje zimowe działania ukierunkowuje na pomoc osobom starszym, mniej zaradnym życiowo, bezdomnym. Będzie też dbać o dzieci. – W czasie ferii będziemy kontrolować miejsca wypoczynku najmłodszych. Chcemy mówić o bezpiecznych zachowaniach w pobliżu zamarzniętych akwenów. W okresie świątecznym z kolei planujemy akcję prewencyjną dotyczącą zabezpieczenia mieszkań podczas wyjazdów - mówił zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie podinsp. Marek Kuśmierczyk.
Straż pożarna jest akurat w trakcie przeprowadzania w szkołach działań edukacyjnych związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Bryg. Marek Eljasiak, z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, przedstawił informacje na temat sprzętu, jakim dysponują jednostki OSP i możliwości interwencji w czasie zimy.


W trakcie posiedzenia poruszona została sprawa komunikacji. W gminach Gietrzwałd, Dobre Miasto i Stawiguda wykorzystywany jest system informowania mieszkańców o sytuacjach niebezpiecznych i kryzysowych poprzez sms. Kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Paweł Drankowicz zachęcał do korzystania z portalu i aplikacji "Bezpieczny Olsztyn" oraz do kontaktu w razie problemów, np. z odśnieżaniem dachów. - Mamy dane kontaktowe do firm wyspecjalizowanych w tym zakresie. Koszt ich wynajmu jest niższy niż zaangażowania strażaków ochotników.


DSC07220   DSC07221