„Sklepy społeczne” i oferta dla kibiców

13.05.2013
Społeczne Domy Towarowe, współpraca kibicowska, czy warsztaty na temat_ uzależnień – to tylko kilka tematów w czasie roboczej wizyty 30-osobowej delegacji Caritas Osnabruck w Olsztynie i powiecie. Niemcy gościli na Warmii od 8 do 12 maja.

Doroczne wizyty delegacji Caritasu Osnabruck na Warmii to już stały element współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Olsztyńskim i Osnabruck. Tym razem do Olsztyna przyjechało ponad 30 osób, wśród których byli m.in. przedstawiciele Caritas, władze Powiatu Osnabruck, radni powiatowi, czy przedstawiciele środowisk pomocy społecznej, szkół i kibiców. W czasie licznych spotkań i warsztatów z polskimi odpowiednikami toczyły się rozmowy i wymiana doświadczeń z takich dziedzin, jak gospodarka odpadami, współpraca szkół, uzależnienia, czy niestandardowe formy pomocy osobom potrzebującym wsparcia.

Społeczne Domy Towarowe
Jednym z najciekawszych pomysłów realizowanych przez Caritas Osnabruck we współpracy z miastem i Powiatem Osnabruck dla osób wykluczonych społecznie i tych, które poszukują pracy są Społeczne Domy Towarowe (Sociale Kaufhauser).
- To dobre rozwiązanie w trudnych czasach dla osób, którym potrzebne jest wsparcie i których nie stać na zakup ubrań, mebli dla dzieci, czy sprzętu AGD – mówi Beata Zielińska z olsztyńskiego starostwa.
„Społeczne sklepy” to miejsce, gdzie można zakupić dobre i potrzebne rzeczy w przystępnych cenach. Towar do sklepów pochodzi z darowizn od firm i osób prywatnych. Trafiają tam rzeczy zupełnie nowe, jak i używane w dobrym stanie. Prowadzenie „sklepów społecznych” nadzoruje Caritas, ale zatrudnienie znajdują tam osoby, które np. nie pracowały przez długi czas i chcą rozpocząć ponowne budowanie swojej kariery zawodowej. Kolejna część pracowników to wolontariusze (łączne zatrudnienie wynosi 25 osób). W Społecznych Domach Towarowych oprócz pomocy rzeczowej można uzyskać także pomoc terapeutów i specjalistów.
- Jest plan, żeby Caritas Olsztyn przyjrzał się funkcjonowaniu SDT w Osnabruck i potem wspólnie spróbował pozyskać pieniądze unijne na uruchomienie tego ciekawego projektu na Warmii – mówi Beata Zielińska.

Zagospodarować energię kibiców
Kolejnym zaskakującym projektem, którego realizację nadzoruje Caritas Osbanruck jest projekt dla… kibiców piłkarskich. Miejscowy klub FVL Osnabruck walczy w rozgrywkach III ligi i ma realne szanse na awans o jedną klasę rozgrywkową. Caritas wspólnie z władzami samorządowymi regionu, powiatu i miasta, które zgodziły się wyłożyć ponad 115 tys. euro, wyszedł z propozycją do środowisk kibicowskich.
- Dzięki tym środkom organizowane jest życie kibicowskie, a więc oprawy meczowe, wyjazdy na mecze, gazetki, czy programy profilaktyczne dla młodzieży – mówi Andrzej Królikowski, dyrektor OKS Stomil Olsztyn, który brał udział w panelu dyskusyjnym ze stroną niemiecką. – Przykład niemiecki pokazuje, że władze samorządowe mogą w sensowny sposób zagospodarowywać energię kibiców, a niekoniecznie od razu zamykać stadiony. To fajny przykład, którym będziemy chcieli zainteresować władze z naszego miasta i regionu.
Dzięki nawiązanym kontaktom przedstawiciele klubu i kibice z Olsztyna już niedługo być może pojadą do Osnabruck zobaczyć, jak w praktyce realizowany jest program kibicowski.
- Jest nić współpracy, trzeba to pociągnąć dalej – uważa dyrektor Królikowski.


Kadry z Polski potrzebne
Niemiecki Caritas nie omijają jednak pewne problemy kadrowe. Po zmianie przepisów osoby chętnie nie mogą już „odrabiać wojska” w cywilnej służbie zastępczej w Caritas, czy innych jednostkach pomocy społecznej.
- Zaczęło brakować rąk do pracy, dlatego nasz Caritas wspólnie z Urzędem Pracy zorganizowały kurs języka niemieckiego dla 10 pań w wieku 40 plus – mówi Wioletta Pietrzykowska, która brała udział w warsztatach z Niemcami. – Kobiety mają doświadczenie w pracy z osobami starszymi i będą mogły wkrótce podjąć pracę w Niemczech.
W czasie 5-dniowej wizyty na Warmii (od 8 do 12 maja) nie mogło też zabraknąć zwiedzania regionu Warmii i Mazur. Niemieccy goście zwiedzili m.in. Wilczy Szaniec w Gierłoży, czy Mikołajki.