Siódmy Festiwal Piosenki Patriotycznej w Jezioranach

20.06.2013
Dnia 18 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół w Jezioranach - Szkoła Podstawowa odbył się VII Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...”. W imprezie wzięło udział 14 szkół i 24 uczestników. Starostwo Powiatowe wsparło finansowo wydarzenie w Jezioranach.

_

Festiwal był objęty patronatem medialnym Telewizji Polskiej S.A. w Olsztynie oraz przez Polskie Radio Olsztyn. Festiwal ma formułę konkursu, którego uczestnicy, przygotowani wcześniej przez nauczycieli muzyki, uczniowie szkół podstawowych z województwa warmińsko – mazurskiego prezentują piosenki i pieśni patriotyczne oraz żołnierskie, odnoszące się bezpośrednio do dziejów polskiego narodu.
W tym roku w imprezie uczestniczyło 14 szkół ( 24 uczestników):
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Olsztynie
Szkoła Podstawowa  nr 15 w Olsztynie
Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynie
Szkoła Podstawowa nr 13 w Olsztynie
Szkoła Podstawowa w Bisztynku
Szkoła Podstawowa w Napiwodzie
Szkoła Podstawowa w Gietrzwałdzie
Szkoła Podstawowa w Spręcowie
Szkoła Podstawowa nr 2 w Biskupcu
Szkoła Podstawowa nr 3 w Biskupcu
Zespół Szkół w Kiwitach - Filia w Żegotach
Szkoła Podstawowa w Radostowie
Szkoła Podstawowa we Franknowie
Szkoła Podstawowa w Jezioranach

Występy uczestników poszczególnych  szkół rozgrzały zgromadzoną publiczność do czerwoności. Z życzliwością i satysfakcją obserwowaliśmy zaangażowanie i szczerość młodych ludzi w czasie prezentacji utworów. Z radością patrzyliśmy na żywiołowe, serdeczne reakcje publiczności. Widzieliśmy wzruszenie na twarzach, a  także żywy i aktywny odbiór prezentowych utworów. Była to dla wszystkich doskonała lekcja historii i patriotyzmu.
Dopisali również zaproszeni goście, wśród których znaleźli się także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z  Mrągowa.
Dzięki wsparciu sponsorów, wśród których znaleźli się m. in. Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Spółdzielczy Bank Ludowy, NSZZ „Solidarność”, Firma PGF Cefarm, MOPS w Jezioranach, Urząd Miejski w Jezioranach, Zakłady Mięsne „Potorscy” oraz wiele innych życzliwych osób, organizatorzy mogli wręczyć wspaniałe nagrody dla zwycięzców.

Ostateczne wyniki przedstawiły się następująco:
I miejsce - Anna Łokuciejewska „Taki kraj” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Biskupcu, opiekun - Grażyna Wojczuk
II miejsce - Magdalena Orzechowska "Piosenka o mojej Warszawie" z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie, opiekun - Anna Szybanow
III miejsce - Dawid Karpiński „Żeby Polska” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu, opiekun – Brygida Wiercińska

Wyróżnienia:
Agnieszka Semeniuk „Serce  w plecaku” ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie , opiekun – Iwona Czaplejewicz
Marta Krajewska„Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” ze Szkoły Podstawowej w Napiwodzie , opiekun – Hanna Trochimowicz
Kornelia Wójcik „Rota” ze Szkoły Podstawowej  nr 15 w Olsztynie, opiekun – Ewa Strzyżewska i Iwona Hincman
Aleksandra Sołtys „ Żeby Polska była Polską” ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach, opiekun - Zbigniew Kalisz

Dodatkowo wręczono nagrody specjalne:
Instytut Pamięci Narodowej – Mikołaj Poliński   „Jedenasty listopada” ze Szkoły Podstawowej w Radostowie, opiekun -Justyna Polińska

Firma PGF Cefarm w Dywitach –
Marta Krajewska „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” ze Szkoły Podstawowej w Napiwodzie , opiekun – Hanna Trochimowicz
Mikołaj Poliński  „Jedenasty listopada” ze Szkoły Podstawowej w Radostowie, opiekun -Justyna Polińska

Nagrodzono także wykonania niekonwencjonalne –
Daria Pawłowska „Powołanie” + Joanna Chomiczewska (tańczyła) ze Szkoły Podstawowej w Gietrzwałdzie, opiekun - Alicja Kucharzewska
Jakub Młodzianowski – „Marsz Pierwszej Brygady” + gitara (pan Zdzisław Szymocha - dziadek uczestnika) z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie, opiekun - Anna Szybanow

Poprzednie edycje naszego festiwalu udowodniły, że jest to cenna i godna zaangażowania inicjatywa. Zaangażowanie młodych ludzi i wysoki poziom wykonywanych przez nich utworów wzrusza publiczność oraz daje siłę organizatorom do dalszego działania.
Wspólne śpiewanie stało się dla nas tradycją pielęgnowania wartości patriotycznych.  Krystyna Banasiuk
Organizator Festiwalu