Sezon dożynkowy rozpoczęty


Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych – tak w skrócie scharakteryzować można dożynki, nazywane również świętem plonów. Z tej okazji podziękowania za tegoroczne zbiory składać będą również mieszkańcy Powiatu Olsztyńskiego.

W najbliższą niedzielę 2 września na festyn dożynkowy zapraszamy do Dobrego Miasta, Kolna oraz na XVIII Kiermas Warmiński w Brąswałdzie (gm. Dywity). 8 września święto plonów odbędzie się w Barczewie, Jezioranach oraz Świątkach, a następnego dnia w Klebarku Wielkim (gm. Purda). 15 września zapraszamy do Biesala w gminie Gietrzwałd. Tego samego dnia odbędą się dożynki powiatowo-gminne w Biskupcu, na które zaprasza starosta olsztyński. – Serdecznie zachęcam do udziału w festynie w Biskupcu, podczas którego odbędzie się tradycyjna ceremonia dożynkowa wraz z piknikiem zbożowym i prezentacją stoisk rękodzielniczych i kulinarnych. Wśród wystawców spotkają Państwo m.in. Babkę Zielarkę, piwowarów domowych, Tygiel Warmiński z warsztatami „Kuchnia Chwastożercy” i Chłopów Bosych. Na scenie muzycznej zaprezentują się Jezioranie, Kuźnia Warmińska, Wapniaki i Babsztyl. Gwiazdą wieczoru będzie Sławomir. Można będzie też sprawdzić się w szybkiej jeździe samochodem w specjalnym symulatorze dachowania z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie – mówi Małgorzata Chyziak.

16 września w Olsztynku zostały zaplanowane dożynki wojewódzkie. Podczas święta plonów odbywać się będą liczne konkursy: na najlepszy wieniec i chleb dożynkowy, najładniejsze stoisko i wiele innych. Przeprowadzone zostaną akcje narodowego czytania, warsztaty pieczenia chleba, pokazy najstarszych metod tkackich oraz wiele dodatkowych konkursów i atrakcji dla dzieci.

Więcej informacji o dożynkach w powiecie olsztyńskim przedstawiamy na załączonych niżej plakatach.

Biskupiec Powiatowo gminneD. Miasto  Dozynki Świątki 8 09 2018 Dożynki-Purda Dywity Jeziorany Kolno-dozynki2