Schetynówki w powiecie już gotowe

07.10.2011

Kierowcy z gminy Dobre Miasto, Jonkowo i Purda mogą mieć powody do zadowolenia. Właśnie w tych gminach zmodernizowanych zostało 8,5 km dróg powiatowych. Po nowym i równym czarnym dywaniku z asfaltu do końca października pojadą też mieszkańcy Stanclewa w gminie Biskupiec.

_
Po równym asfaltowym dywaniku między Podleśną i Dobrym Miastem jeździ się zdecydowanie lepiej i bezpieczniej

Wąska, spękana, dziurawa i nierówna - taka była przed rozpoczęciem przebudowy droga powiatowa z Dobrego Miasta do Podleśnej. Kierowcy klęli, auta się niszczyły. Jedyną zadowoloną grupą byli właściciele okolicznych zakładów naprawczych i mechanicy.
- Jeżdżenie tym odcinkiem drogi nie należało do najbezpieczniejszych zajęć - mówi pan Adam, mieszkaniec Tuławek. - Dobrze, że powiat zdecydował się na modernizację tego odcinka. Korzysta z niego wielu mieszkańców.

Kierowcy sobie chwalą
Pierwotnie poszerzenie drogi i ułożenie nowego asfaltu miało być wykonane na 4-km odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 51 w kierunku Podleśnej.
- Po przetargu okazało się jednak, że są oszczędności, które można wykorzystać do wykonania większego zakresu drogi - mówi Elżbieta Żemło, kierownik ds. technicznych w Powiatowej Służbie Drogowej w Olsztynie. - Do zaoszczędzonych pieniędzy 90 tys. zł dołożył jeszcze Powiat Olsztyński i gmina Dobre Miasto, co pozwoliło wyremontować dodatkowe 2 km drogi aż do Podleśnej.
W efekcie równiej i szerzej jest na 6 kilometrowym odcinku drogi. Dodatkowo na całości wykonane zostało odwodnienie, a w niebezpiecznych miejscach pojawiły się barierki ochronne. Kierowcy chwalą sobie zakończoną niedawno inwestycję.
- Jestem zadowolona i szczęśliwa, że nastąpiła poprawa tej drogi - mówi Alicja Wąsik, radna powiatowa z Frączek. - Jest bez porównania lepiej. Jeździ się świetnie, jest bezpieczniej. Mam nadzieję, że remont tej drogi będzie kontynuowany na dalszym odcinku do Tuławek i w samych Tuławkach.
Całkowity koszt przebudowy drogi powiatowej z Dobrego Miasta do Podleśnej to około 3,5 mln złotych. Połowę wyłożył budżet państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Druga połowę środków zapewnił Powiat Olsztyński i gmina Dobre Miasto.

Purda i Jonkowo
Kierowcy z powiatu od niedawna korzystają też z dwóch kolejnych dróg, które zostały zmodernizowane w ramach „schetynówek". Poszerzona i wyrównana została droga nr 1368N z Mątek do Jonkowa o długości 1,7 km oraz droga nr 1468N z Purdy do Marcinkowa o długości 800 metrów.
- Teraz jeździ się zdecydowanie lepiej i co najważniejsze bezpieczniej - uważa Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Do końca października gotowa będzie także droga powiatowa przebiegająca przez Stanclewo w gminie Biskupiec. Zadanie w Stanclewie oprócz poszerzenia i wyrównania 1800 metrów drogi zakłada także budowę 1200 metrów chodnika i odwodnienia. Łączny koszt inwestycji w gminach Jonkowo, Purda i Biskupiec to 2,7 mln zł. Połowę pieniędzy wykłada budżet państwa, a pozostałą część Powiat Olsztyński oraz gmina Jonkowo i Biskupiec.
- Cieszę się, że rok po roku sukcesywnie udaje nam się modernizować kolejne kilometry dróg w powiecie - mówi starosta Mirosław Pampuch.

_
Wąsko, nierówno i mnóstwo dziur - tak wyglądała ta sama droga przed remontem