Rusza wielkie święto muzyki w Barczewie

16.05.2013
Czternaście chórów z Polski i Białorusi weźmie udział w 12. edycji Międzynarodowego  Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Święto muzyki potrwa od 16 do 18 maja w Barczewie, ale i całym powiecie. Starostwo Powiatowe wsparło finansowo muzyczne wydarzenie.

_

Festiwal Chórów po raz pierwszy odbył się w 2002 r. W tym roku w dniach od czwartku 16 do soboty 18  maja 2012 r. obędzie się już XII edycja tej prestiżowej imprezy, na którą przyjeżdżają chóry amatorskie z całej Polski, Europy i świata, specjalni goście oraz turyści z odległych miejsc.
- Jest to prawdziwe święto miasta i okolic, a impreza społecznie organizowana jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu Warmii i Mazur. Festiwal został laureatem konkursu na Najlepszy Produkt i Usługę Warmii i Mazur za rok 2010 – mówi Danuta Zielonka, szefowa Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie, głównego organizatora imprezy.
W tym roku w festiwalu miało wziąć udział 17 chórów z Polski, Litwy i Białorusi, ale ostatecznie swój udział potwierdziło 14 chórów z Polski i Białorusi. Pełna lista znajduje się na stronie www.festiwal-barczewo.pl/

_

Celem Festiwalu jest upamiętnienie postaci Feliksa Nowowiejskiego, urodzonego w Barczewie wybitnego kompozytora, twórcy Roty oraz popularyzacja jego bogatego dorobku twórczego; edukacja kulturalna dzieci i młodzieży oraz mieszkańców regionu w zakresie muzyki chóralnej a cappella różnych epok i stylów; a także promocja Barczewa i regionu. Chóry zgłaszające się do festiwalu biorą udział w konkursie, a także występują w organizowanych w całym regionie koncertach towarzyszących, które przyczyniają się do promocji urokliwych warmińskich okolic i dają możliwość mieszkańcom Barczewa i regionu do spotkania z prawdziwą sztuką i pięknem muzyki chóralnej. Do tej pory na festiwalu były  chóry z Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec, Singapuru, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Rosji i Obwodu Kaliningradzkiego. Festiwal skupia znawców twórczości Feliksa Nowowiejskiego oraz muzyki Warmii i Mazur, a także przybliża  te tematy analizując je podczas otwartej dla wszystkich sesji naukowe, która odbywa się w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego-muzeum w Barczewie, w którym zgromadzone są oryginalne pamiątki po kompozytorze. Każdego roku honorowym gościem Festiwalu jest syn kompozytora Jan Nowowiejski z rodziną. W ramach festiwalu odbywa się kilkanaście koncertów towarzyszących w wielu miejscowościach Powiatu Olsztyńskiego m.in. Olsztyn, Święta Lipka, Klebark, Wielki, Bartąg, Wipsowo, Bartołty Wielkie, Ramsowo, Barczewo, Kronowo, Kolno, Purda, Lutry, Dywity, Łęgajny, Olsztynek, Świątki, Frączki, Gietrzwałd, Wójtowo.

Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Urzędu Miejskiego w Barczewie.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli:
Marian Podziewski- Wojewoda Warmińsko-Mazurski
Mirosław Pampuch- Starosta Powiatu Olsztyńskiego
Piotr Grzymowicz- Prezydent Miasta Olsztyn
Lech Jan Nitkowski- Burmistrz Miasta Barczewo
Ks. kan. Marek Paszkowski- Proboszcz Parafii św. Anny w Barczewie.

Organizatorem Festiwalu jest: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie.
Dyrektor Organizacyjny - Danuta Zielonka
Dyrektor  Artystyczny - prof. Benedykt Błoński

Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Barczewie

Partnerzy:
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Anny w Barczewie
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie
Centrum Kultury i Promocji Gminy
Telewizja Kablowa „MACROSAT” w Barczewie

Fundatorzy nagród:
Gmina Barczewo  - 6500 zł
Powiat  Olsztyński – 3000  zł