Rusza projekt „Pierwszy krok po indeks”

Powiat Olsztyński chce ułatwić możliwość uzyskania indeksu wymarzonej uczelni 600 uczniom z liceów ogólnokształcących i profilowanych z terenu powiatu. Sposobem na zwiększenie zdawalności egzaminów maturalnych i możliwość studiowania na wybranej uczelni, mają być dodatkowe zajęcia, które przygotują do matury.

_            _          _

Zajęcia pozalekcyjne w pięciu liceach powiatu właśnie startują. Są możliwe dzięki realizacji przez olsztyńskie starostwo projektu unijnego „Pierwszy krok po indeks", który jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oprócz poszerzenia wiedzy czy rozbudzenia zainteresowań uczniów naukami ścisłymi (wszak matematyka znowu jest obowiązkowa na egzaminie dojrzałości) przewidziane są w nim także inne ciekawe formy zajęć dla uczniów.
- Zaplanowaliśmy wyjazdy na wyższe uczelnie w kraju - mówi Barbara Guga, dyrektor wydziału oświaty i kultury Starostwa Powiatowego w Olsztynie. - Dodatkowo uczniowie będą mieli możliwość spotkania się w swoich szkołach z profesorami, których będziemy zapraszać. Myślę że takie bezpośrednie rozmowy ułatwią młodzieży podjęcie decyzji o wyborze uczelni, ale także o tym,  że aby się dostać trzeba będzie dobrze zdać maturę. Na zajęcia pozalekcyjne będą uczęszczać uczniowie klas I, II i III z LO I i II w Olsztynku, LO w Dobrym Mieście, LO w Zespole Szkół w Biskupcu i Liceum Profilowanym w ZSZ w Dobrym Mieście.

Dane o projekcie:
Projekt „Pierwszy krok po indeks" ma na celu zwiększenie szans na uzyskanie indeksu wymarzonej uczelni przez uczniów z liceów ogólnokształcących i profilowanych Powiatu Olsztyńskiego. Przeprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dydaktyczno - wyrównawczych przygotowujących do egzaminu maturalnego pozwoli na wzrost zdawalności egzaminów maturalnych do poziomu ponad 80%. Zajęcia te ukierunkowane są na rozwój kompetencji kluczowych, otrzymanie dobrego wyniku z matury, co w konsekwencji zaowocuje wzrostem poziomu wykształcenia na terenie woj. warmińsko - mazurskiego.
Głównym celem projektu jest wyrównanie szans uczniów liceów ogólnokształcących i profilowanych powiatu olsztyńskiego w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dydaktyczno - wyrównawczych przygotowujących do egzaminu maturalnego.
Celami szczegółowymi projektu są:

  • ­ przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego

  • ­ podwyższenie zdawalności egzaminu maturalnego na terenie Powiatu  Olsztyńskiego i podwyższenie średniej wyników matur

  • ­ poszerzenie wiedzy, rozbudzenie zainteresowań i popularyzacja nauk ścisłych

  • ­ zmotywowanie młodzieży do solidnej pracy nad swoim rozwojem edukacyjnym

  • ­ podniesienie atrakcyjności uczestników projektu na rynku pracy po uzyskaniu wyższego wykształcenia

  • ­ podniesienie wiary we własne możliwości oraz pozytywnej samooceny.


Grupę docelową Projektu stanowi 600 uczniów klas I, II, III z prowadzonych przez Powiat Olsztyński liceów ogólnokształcących i profilowanych. Zachowana zostanie polityka równych szans - kwalifikacje do projektu odbędą się na podstawie testu sprawdzającego kompetencje, w pierwszej kolejności w zajęciach uczestniczyć będą uczniowie z najniższymi wynikami z testu jako najbardziej wymagający wsparcia dydaktycznego. Wybrana zostanie grupa docelowa,  która jest na etapie edukacji, na którym możliwe jest jeszcze nadrobienie zaległości edukacyjnych i wzbudzenie zainteresowania zajęciami.

Pochodzący przeważnie z terenów wiejskich Beneficjenci Ostateczni Projektu to uczniowie liceów. Uczestnictwo w  projekcie wpłynie na:

  • ­ nadrobienie zaległości powstałych na wcześniejszych etapach kształcenia oraz utrwalenie zdobytej wiedzy

  • ­ wzrost aspiracji edukacyjnych

  • ­ wzrost samooceny i wiary we własne możliwości

  • ­ przezwyciężenie trudności w zdaniu matury

  • ­ zwiększenie szans młodzieży ze środowisk wiejskich na integracje społeczną i zawodową

  • ­ stworzenie korzystnych warunków do rozwoju zdolności i potencjału intelektualnego

  • ­ zwiększenie szans na zdobycie indeksu wymarzonej uczelni


Termin realizacji zajęć: od 01.01.2010 r. do 30.06.2011 r.
Wartość projektu: 681 007 PLN

Ulotka projektu

Plakat projektu