Rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie

30.03.2011

Od 4 kwietnia do 2 czerwca na terenie powiatu zostanie przeprowadzona_ kwalifikacja wojskowa. Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 będzie się mieścić podobnie jak w latach ubiegłych w sali P1 olsztyńskiego starostwa. Do kwalifikacji wezwanych zostanie 936 osób z rocznika podstawowego, czyli 1992, kolejnych 196 osób z rocznika starszego oraz 7 kobiet.

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła kilka lat temu pobór do wojska. Jej celem jest weryfikacja młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji i stanu zdrowia psychofizycznego dla potrzeb czynnej służby wojskowej. Terytorialny zasięg Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Olsztynie obejmuje miasta: Barczewo, Jeziorany, Biskupiec, Olsztynek i Dobre Miasto oraz gminy: Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Kolno, Purda, Stawiguda i Świątki.

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy m.in.:

  • mężczyzn urodzonych w 1992 roku;
  • mężczyzn urodzonych w latach 1987-1991, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osób urodzonych w latach 1990 - 1991, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to osób, których niezdolność do służby upływa przed zakończeniem kwalifikacji;
  • osób urodzonych w latach 1990 - 1991, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, a ich niezdolność do służby kończy się po 30 czerwca br. czyli po tegorocznej kwalifikacji wojskowej, jeżeli osoby te, przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji złożyły lub złożą wniosek o zmianę przyznanej im wcześniej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osób urodzonych w latach 1990 - 1991, które zostały uznane za zdolne do czynnej służby wojskowej i złożyły wnioski o zmianę przyznanej wcześniej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to tylko tych osób, które nie zostały przeniesione do rezerwy;
  • kobiet urodzonych w latach 1987-1992, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiet, które w roku szkolnym lub akademickim 2010/2011 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo są studentkami lub absolwentkami szkół wyższych na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz szkół policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria.

Ponadto, do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się jako ochotnicy do pełnienia służby wojskowej.
Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej muszą wziąć ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoby, które stawiają się na komisję po raz kolejny zabierają ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy); książeczkę wojskową.

Ważne!
Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria „A", a nie zgłaszające się jako ochotnik do pełnienia służby wojskowej - są przenoszone do rezerwy.

Do kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu wezwanych zostanie: 936 osób z rocznika podstawowego (1992), 196 osób z rocznika starszego oraz 7 kobiet.  

Fot. www.sxc.hu chachu207