Rozpoczęła się budowa ronda w Bartągu

01.08.2012
Ciężki sprzęt wjechał na budowę „małego ronda” w Bartągu. Inwestycja dzięki, której do osiedla Zacisze i do Bartąga dojadą duże autobusy komunikacji miejskiej będzie gotowa do końca listopada. Utrudnienia dla kierowców zaczną się od połowy sierpnia.

Wykonawcą inwestycji drogowej w Bartągu jest olsztyński PRIB (Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa), który wcześniej wykonał projekt i uzyskał pozwolenie na budowę.
- Ciężki sprzęt wjechał na budowę we wtorek 31 lipca – informuje Piotr Wiśniewski, wiceprezes PRIB. – Zaczynamy od budowy kanalizacji deszczowej, a od połowy sierpnia wejdziemy na drogę. Wtedy nastąpi zwężenie jezdni i zacznie obowiązywać ruch wahadłowy. Tego rodzaju utrudnienia dla kierowców będą się pojawiać do momentu zakończenia inwestycji.
Rondo ma być gotowe do końca listopada 2012, chociaż prezes Wiśniewski deklaruje, że jeśli pogoda dopisze i nie będzie deszczów, to kierowcy i autobusy MPK pojadą rondem jeszcze w październiku. Budowa trzywlotowego ronda w Bartągu (wlot na most do Bartąga, wlot na Bartążek i wlot w kierunku osiedla Zacisze) to inwestycja, którą zainicjowało Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
- Partnerami inwestycji są gmina Stawiguda i Olsztyn – mówi starosta Mirosław Pampuch. -
Dzięki budowie ronda poprawi się dostępność komunikacyjna Bartąga, osiedla Zacisze i innych osiedli powstających na granicy Olsztyna i gminy Stawiguda.
W tej chwili do Bartąga jeżdżą niewielkie autobusy o długości 7,6 metra. „Małe rondo” jest przewidywane dla autobusów 12-metrowych, choć będą po nim mogły jeździć także 9-metrowe Solbusy. W 12-metrowym autobusie mieszczą się średnio 92 osoby na miejscach stojących i siedzących. Dodatkowo w obrębie ronda powstaną też chodniki, wybudowana zostanie zatoka autobusowa, oświetlenie, odwodnienie oraz fragmenty ścieżki rowerowej. Całość inwestycji opiewa na kwotę 1,63 mln zł. Warto wspomnieć, że 70 procent kwoty na inwestycję wyłoży Unia Europejska, a resztę sfinansują w trzech równych częściach Powiat Olsztyński, miasto Olsztyn i gmina Stawiguda.