Rozmawiali o bezpiecznej pracy za granicą

13.10.2015
„Planuj karierę i pracuj bezpiecznie” - pod tym tytułem 12 października odbyła się konferencja w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach. Głównymi organizatorami byli Wojewódzki Urząd Pracy i Komenda Miejska Policji w Olsztynie przy wsparciu Powiatu Olsztyńskiego. Tematem spotkania były informacje na temat zagrożeń wynikających z podejmowania pochopnych decyzji o wyjeździe za granicę.

Gości powitali Zdzisław Szczepkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz insp. Marek Walczak, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. W spotkaniu udział wzięli także Marian Podziewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Tomasz Semeniuk, Komendant Warmińsko-Mazurskiego oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, a także Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Wystąpienie rozpoczął Zdzisław Szczepkowski przedstawiając sytuację na regionalnym rynku pracy w odniesieniu do wyjazdów za granicę. Określił najczęściej wybierane kierunki emigracji zarobkowej - Niemcy, Wielką Brytanię, Holandię, Norwegię i Szwecję oraz wskazał zmiany, jakie zachodziły w wielkości emigracji z Polski na przestrzeni ostatnich kilku lat.

W kolejnej części spotkania przedstawiono Europejskie Służby Zatrudnienia. EURES został powołany przez Komisję Europejską, aby wspierać mobilność pracowników na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). EURES to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia oraz innych organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Zasięgiem obejmuje 32 kraje, w tym 28 to członkowie Unii Europejskiej, 3 kraje EOG oraz Szwajcaria.

- Warto odpowiednio wcześnie, przed planowanym wyjazdem z Polski, zacząć poszukiwania pracy i informacji nt. sytuacji na rynku pracy w danym państwie oraz możliwości zatrudnienia - mówiła Anna Dolistowska-Buza, doradca EURES i pracownik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. - Aby nie dać się oszukać pośrednikowi oferującemu pracę za granicą, dobrym sposobem jest sprawdzenie wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, co można zrobić na stronie internetowej  stor.praca.gov.pl.

Nie zabrakło również wypowiedzi przedstawiciela Departamentu Polityki Migracyjnej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Kamil Kisiel naświetlił problem handlu ludźmi jako zagrożenia dla osób poszukujących pracy za granicą. Jest nim werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowania osoby z zastosowaniem przemocy, uprowadzenia, podstępu itp. w celu jej wykorzystania (nawet za jej zgodą) w prostytucji, pornografii, żebractwie, niewolnictwie, czy w pracy lub usługach o charakterze przymusowym.

„Nie tylko dzieci dają się nabrać...” - to tytuł projektu zaprezentowanego przez Lidię Cynt z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Podkomisarz Krzysztof Bilicki z Wydziału Kryminalnego Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przedstawił rolę Policji w zwalczaniu przestępstw związanych z handlem ludźmi. Omówił działania mające na celu zapobieganie niewolenia stosowane przez mundurowych, zarówno policjantów, jak i przedstawicieli Straży Granicznej czy Służby Celnej. Ostatnim z przemawiających była Irena de Ruig, przedstawicielka Policji holenderskiej, która zaznajomiła uczestników konferencji z problemem wyzyskiwania ludzi przy pracach sezonowych w Holandii.