Rowerem średniowiecznym gościńcem!


Prawie 130 rowerzystów, w tym kilku niepełnosprawnych, skorzystało z możliwości przejechania się średniowiecznym traktem, którym mogli w przeszłości jeździć królowie, biskupi, a także Jan Kochanowski, Mikołaj Rej czy Mikołaj Kopernik. Integracyjny Rajd Gościńcem Niborskim odbył się w sobotę 5 czerwca.

_

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach z Olsztyna i okolic wyruszyli na trasę w sobotę rano z Bartąga.
- Inni uczestnicy wystartowali do Rajdu z Nidzicy, Olsztynka, Stawigudy i Rusi – mówi Andrzej Małyszko z Rusi, pasjonat dziejów regionu. 
Rajd rowerowy średniowiecznym traktem zgromadził na trasie prawie 130 osób w wieku od dwóch do 80 lat! W rajdzie wzięło udział także 5 niepełnosprawnych na wózkach z klubu sportowego Smok Orneta oraz tandem z osobami słabowidzącymi. Warto przypomnieć, że to właśnie Andrzej Małyszko odkrył na nowo Gościniec Niborski. Jest on fragmentem starego szlaku Warszawa – Królewiec, a jego historia sięga średniowiecza. Rajd Rowerowy to doskonały pretekst do poznania tej niezwykle interesującej trasy. Po drodze uczestników czekała niespodzianka.
- Napadli na nas zbójcy – mówi Andrzej Małyszko. – Było ich tylko pięciu, ale okazali się bardzo skuteczni. Trochę nas złupili, ale po pertraktacjach puścili nas wolno.     
Po tych niespodziewanych wrażeniach wszyscy uczestnicy spotkali się w ośrodku Rybaczówka nad jeziorem Łańskim, gdzie odbyło się ognisko z kiełbaskami i dobra zabawa z licznymi konkursami.
- Chciałem w tym miejscu podziękować szczególnie Lasom Państwowym za pomoc w organizacji imprezy i Nadleśnictwu Nowe Ramuki – mówi Andrzej Małyszko.
Zasięg terytorialny rajdu to miasto Olsztyn, powiat olsztyński, gmina Stawiguda, gmina Olsztynek, gmina Nidzica i powiat nidzicki. Starostwo Powiatowe w Olsztynie było współorganizatorem tegorocznej edycji imprezy.

_

_

_

Fot. Andrzej Małyszko i Ryszard Jednoróg