Rodziny muzykują w Dobrym Mieście

29.07.2010

Pieśni białoruskie, romanse rosyjskie, folklor ukraiński, muzyka góralska - to_ wszystko w wykonaniu zespołów rodzinnych będzie można usłyszeć już od czwartku 29 lipca do niedzieli 1 sierpnia w amfiteatrze w Parku Przyjaciół Kultury w Dobrym Mieście. XIX Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących ruszyły!

Spotkania Rodzin Muzykujących to czterodniowa impreza cykliczna, której głównym celem jest promocja rodzinnego muzykowania, stworzenie możliwości szerszej prezentacji różnorodnych kultur poprzez koncerty i warsztaty, w których udział bierze i integruje się społeczność lokalna.
- Zapraszamy serdecznie na XIX edycję naszego festiwalu! - zachęca Milena Brzostek z Centrum Kultury w Dobrym Mieście. - W tym roku do Spotkań zgłosiło się około 40 rodzin, a do konkursu zakwalifikowaliśmy 14 z nich.
Niestety dwie z rodzin nie dojechały do Dobrego Miasta. Szczególnie bolesna jest strata rodziny z Bułgarii, której wycofał się sponsor i nie mogła dojechać na Warmię. Mimo to program konkursu rodzin zapowiada się bardzo interesująco. Na scenie zaprezentują się muzykujące rodziny z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy i Polski. Widzowie będą mogli wysłuchać przepięknych pieśni białoruskich, romansów rosyjskich, folkloru ukraińskiego, muzyki góralskiej i folku. W konkursie wystąpią: rodzina Klemieszew z Rosji, Ciekawych z Rosji, Uszkans z Łotwy, Gerlib z Ukrainy, Ulksztinaj z Litwy, Żych z Białorusi, Lembowicz z Białorusi, Kubińscy z Dobrego Miasta, Maceluch z Ukrainy, Gąsienica z Polski, Bugajscy z Polski i Wylegała z Polski. Wszystkie koncerty (piątek, sobota i niedziela) rozpoczynają się o godz. 19. Gościem specjalnym piątkowego koncertu będzie Lubelska Federacja Bardów, a sobotniego rodzinny zespół Akord rodziny Patalong z Mikołowa, który dwa razy zdobywał nagrodę Stanisława Steczkowskiego. Rodziny muzykujące będą walczyć w konkursie o dwie specjalne nagrody pieniężne Andrzeja Śleszyńskiego oraz Stanisława Steczkowskiego. Swoją nagrodę przyzna też publiczność. Gwoli uzupełnienia warto dodać, że najliczniejszą rodziną XIX Spotkań będzie 15-osobowa Gerlib z Ukrainy, a najmniej liczną rodzina Maceluch również z Ukrainy. Prezentowany repertuar to prawie wszystkie gatunki muzyczne: przeróżny folklor, jazz, muzyka klasyczna i popularna w odmiennych i jakże wyjątkowych wykonaniach. Podczas imprezy przejawia się bogactwo często zapomnianych, ale i nieznanych instrumentów, strojów a także regionalnych potraw. Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących podejmują - jako jeden z głównych celów - działania etnograficzne polegające na zachowywaniu i utrwalaniu pewnej części muzycznego dziedzictwa kulturowego, poprzez dotarcie do źródła żywej, pielęgnowanej i wykonywanej pokoleniowo muzyki.

Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspiera Spotkania finansowo.

Poniżej prezentujemy plakat imprezy ze szczegółowym programem.

_