Rodzice zastępczy na wagę złota

14.09.2016
Około 250 osób wzięło udział w I Sportowym Pikniku Rodzin Zastępczych Powiatu Olsztyńskiego, który odbył się 10 września na stadionie KKS Warmii Olsztyn. Nie zabrakło konkursów, nagród i dobrej zabawy. Uhonorowane zostały też osoby prowadzące od ponad 10 lat rodzinne domy dziecka i pełniące funkcję zawodowej rodziny zastępczej. O tym, że impreza się udała, świadczy frekwencja oraz uśmiechy na twarzach uczestników. Nie zawiedli też darczyńcy.

Choć Piknik Sportowy organizowany był po raz pierwszy, pomysł promocji sportu w rodzinie nie jest nowy. Od ponad 2 lat pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wśród rodzin zastępczych propagują aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. – Zwracamy uwagę na to, co dzieci jedzą, jak wypoczywają i czy uprawiają sport – opowiada dyrektor PCPR Arkadiusz Paturej. – Piknik taki jak ten jest też świetną okazją do integracji rodzin zastępczych z rodzinami pracowników PCPR. Kontakt w sytuacjach innych niż zawodowe, przekłada się na lepsze relacje w późniejszym czasie. Poza tym wszyscy mieliśmy ubaw i dobrą zabawę.

Osoby głodne rywalizacji mogły wziąć udział w meczach piłki nożnej. W szranki stanęła drużyna rodzin zastępczych z zastępem cheerleaderek oraz waleczni pracownicy PCPR-u z zapasem zapału i entuzjazmu. Po walce zakrapianej słonym potem, wynikiem 2:0, wygrała drużyna rodzin zastępczych. Następnie rozegrany został mecz pomiędzy dwoma drużynami, w skład których wchodziły dzieci z rodzin zastępczych. Zwycięzcy tego meczu spotkali się na murawie boiska z Drużyną Rodzin Zastępczych. Po zaciętej rywalizacji ostateczne zwycięstwo odniosła drużyna dzieci. Medale i dyplomy wręczał dyrektor Arkadiusz Paturej, tym razem w roli kapitana drużyny pracowników PCPR-u.
Nie zabrakło współzawodnictwa na polu artystycznym. W trakcie pikniku odbył się konkurs plastyczny „Moje wspomnienia z wakacji”, w którym wzięło udział blisko 40 młodych malarzy i rysowników – najmłodszy miał 2 lata! Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami, upominkami i słodyczami. Jury najciekawsze prace uhonorowało dodatkowymi atrakcyjnymi nagrodami.
Na stadionie przez cały czas trwania pikniku odbywały się pokazy karate, podnoszenia ciężarów, szermierki i rugby. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w tych dyscyplinach sportu. Nie zabrakło też ogromnych baniek mydlanych, zjeżdżali, zabaw z animatorkami, czy mrożących krew w żyłach wyścigów w… potrójnych portkach oraz potrójnych nartach. Ci, którzy opadli z sił, mogli się pokrzepić zupą grochową. Rozbuchane emocje „ostudził” wodny pokaz Straży Pożarnej.

Jednym z najważniejszych punktów imprezy było uhonorowanie osób, które od co najmniej 10 lat prowadza rodzinne domy dziecka i pełnią funkcję rodzin zastępczych. Są to Barbara i Wojciech Czajka, Anna i Grzegorz Drozdowscy, Mariola i Leszek Karazniewicz, Jadwiga i Dariusz Kostyra, Halina i Kazimierz Łojowscy, Ewa i Janusz Stodolnik. Wyróżnieni rodzice zastępczy otrzymali okolicznościowe adresy sygnowane przez starostę olsztyńskiego i dyrektora PCPR. Nagrodą niespodzianką były vouchery na pobyt w hotelu SPA.

Na terenie powiatu olsztyńskiego funkcjonuje 200 rodzin zastępczych, w tym 21 zawodowych i 50 niezawodowych, pozostałe to rodziny spokrewnione. Jak podkreśla dyrektor Arkadiusz Paturej, rodziny zastępcze są niemal na wagę złota. – Po pierwsze koszt utrzymania dziecka w domu zastępczych w porównaniu z placówką opiekuńczo-wychowawczą jest ponad dwukrotnie tańszy. A po drugie i najistotniejsze, pobyt w rodzinie, nawet jeśli nie jest to rodzina naturalna, a zastępcza, jest zdecydowanie bardziej zasadny wychowawczo. Dążymy do tego, żeby jak najwięcej dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują opieki, trafiało do domów rodzin zastępczych, a tylko w ostateczności do dużych placówek.

I Sportowy Piknik Rodzin Zastępczych Powiatu Olsztyńskiego zdecydowanie udał się. Organizatorzy już myślą nad przyszłorocznym programem, podkreślają przy tym ogromny udział osób i firm, które bezinteresownie włączyły się w akcję. Jedni użyczyli miejsca, inni zorganizowali pokazy, nagłośnienie, wyżywienie, nagrody w konkursach i opiekę. Wśród nich znaleźli się:

• Koleżeński Klub Sportowy Warmia Olsztyn

• M2 Events

• Małgorzata i Radosław Skutnik

• Małgorzata Moszczyńska – Agent Ubezpieczeniowy

• Tomasz Domżalski - ASICS.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za wielkie serca i okazane wsparcie!