Środki unijne dla barczewskich strażaków!

13.02.2012

Język migowy, kurs nurkowania, prawo jazdy kategorii C, szkolenia z_ ratownictwa - to przydatne umiejętności, które zdobędą wkrótce strażacy ochotnicy z Barczewa. A wszystko dzięki dwóm projektom strażackim, które zdobyły dofinansowanie unijne z PO „Kapitał Ludzki".

Początek lutego okazał się szczęśliwy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie. W dniu 7 lutego 2012 roku ukazała się lista rankingowa projektów wybranych do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na terenach wiejskich. Dofinansowanych zostało 16 najciekawszych pomysłów z ponad 140 złożonych wniosków. W szczęśliwej szesnastce znalazły się aż dwa wnioski OSP w Barczewie! Projekty „Kierowca, Nurek, Strażak" oraz „Strażak - Ratownik z językiem migowym" uzyskały wysoką ilość punktów, co pozwoliło im się znaleźć na miejscach 2 i 14 listy rankingowej.
- Ten niewątpliwy sukces nasi strażacy zawdzięczają własnej ciężkiej pracy i pomysłowości osób tworzących społeczność strażacką - mówi Lech Jan Nitkowski, burmistrz Barczewa. -Szkolenia, które wymyślili pomysłodawcy trafiają w zidentyfikowane wcześniej potrzeby i przyczynią się do zwiększenia i tak wysokiego profesjonalizmu naszych strażaków.
Złożone w 2011 roku wnioski zakładają organizację specjalistycznych kursów i szkoleń dla strażaków ochotników.
Projekt „Kierowca, Nurek, Strażak" zakłada przeprowadzenie kursów z prawa jazdy kat. C, kursów nurkowania, szkoleń z ratownictwa dla 16 strażaków. Na koniec, po zakończeniu kursów, w październiku 2012 odbędą się pokazy - akcja ratownicza na stawie więziennym w Barczewie, w których udział wezmą absolwenci kursów oraz strażacy z PSP - sekcja wodna, policja, straż miejska, joannici.
Z kolei projekt „Strażak - Ratownik z językiem migowym" zakłada szkolenie 24 strażaków w zakresie ratowania życia i języka migowego. Po zakończonych kursach strażacy wezmą udział w akcji edukacyjnej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, gdzie będą przekazywać zdobytą wiedzę ratowniczą dzieciom niesłyszącym olsztyńskiego ośrodka, co dodatkowo będzie doskonaleniem zdobytych umiejętności w posługiwaniu się językiem migowym. Strażacy wezmą też udział w akcji edukacyjnej dotyczącej pierwszej pomocy w ramach, której przeszkolą 240 dzieci w czterech szkołach w gminie Barczewo.