Regionalna premiera „Robotnika” w Dobrym Mieście

07.06.2011

Stowarzyszenie „Kochajmy Warmię" i powiatowy Zespół Szkół Zawodowych w_ Dobrym Mieście zapraszają na kolejne wydarzenie artystyczne. W środę 8 czerwca o godz. 10 w auli ZSZ po raz pierwszy na Warmii i Mazurach będzie można obejrzeć film „Robotnik" Artura Żmijewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich artystów współczesnych.

Premiera regionalna filmu „Robotnik" Artura Żmijewskiego, który światową premierę i owacyjne przyjęcie miał w prestiżowym Museum Of Modern Art w Nowym Jorku, to kolejny efekt współpracy artysty i performera Jacka Adamasa ze stowarzyszenia „Kochajmy Warmię" i Andrzeja Woni, dyrektora ZSZ w Dobrym Mieście.
- Chcieliśmy mocnym akcentem zakończyć wystawę zdjęć poplenerowych z warsztatów w Świeciu, gdzie artyści tworzyli razem z robotnikami - mówi Andrzej Wonia. - Wystawę można było oglądać w naszej szkole od marca tego roku.
Na finisażu wystawy będzie można obejrzeć 24-minutowy film „Robotnik", który jest zapisem warsztatów rzeźbiarskich, jakie odbyły się właśnie w Świeciu latem 2009 na terenie fabryki konstrukcji stalowych i montażu maszyn.
- To będzie absolutna premiera filmu na Warmii i Mazurach - podkreśla Jacek Adamas, który dzięki znajomości i wspólnym studiom z Arturem Żmijewskim sprowadził go na Warmię. - Nasz wspólny projekt ze szkołą powiatową ma pokazać, że można za niewielkie pieniądze i dzięki przyjacielskim relacjom sprowadzać na Warmię wielkich artystów i ich dzieła.
Edukacja poprzez sztukę w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu będzie kontynuowana i rozleje się wkrótce na kolejne placówki.
- Wystawa, którą zamykamy w Dobrym Mieście objedzie szkoły w powiecie olsztyńskim, a potem trafi do szkół w Olsztynie - mówi Andrzej Wonia. - W pierwszej kolejności wystawę będą mogli obejrzeć w nowym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół w Biskupcu.
Organizatorzy artystycznych akcji w ZSZ w Dobrym Mieście chcą, żeby przerodziły się one w program „Galeria w szkołach średnich".
- Zależy nam na tym, żeby sztuka przyszła do szkół, bo młodzież raczej rzadko odwiedza galerie i wystawy - mówi Andrzej Wonia. - Na lekcjach wiedzy o kulturze, czy języku polskim uczniowie będą mogli zejść do takiej galerii, popatrzeć, pozastanawiać się, podyskutować.
Jacek Adamas jest już po rozmowach z Pawłem Althamerem, wybitnym polskim rzeźbiarzem, performerem, twórcą instalacji i filmów wideo, który przybędzie na Warmię jesienią.
- Paweł pokaże swój film i zrobi warsztaty dla młodzieży - mówi Jacek Adamas. - Oprócz wystaw i pokazów filmów chcemy też zapraszać historyków i krytyków sztuki, którzy będą przekazywać wiedzę młodym ludziom. Nie tylko o sztuce, ale także o przemianach w naszym kraju. I o tym, że sztuka nie zajmuje się wyłącznie pięknem, ale pokazuje sens spraw dziejących się wokół i komentuje życie społeczne.