Reanimacja zapomnianego szlaku Łyny

02.08.2013
Za sprawą stowarzyszenia „Dom Warmiński” i pięciu samorządów, w tym dwóch z terenu powiatu olsztyńskiego na szlaku Łyny do dyspozycji turystów i miłośników kajakowych eskapad powstało dziewięć przystani kajakowych. W sobotę 29 czerwca odbył się spływ kajakowy pomiędzy Łaniewem a Rogóżem promujący nową infrastrukturę.

_

Stowarzyszenie Dom Warmiński oraz Spółka Mazury PTTK  zaprosiły na spływ każdego chętnego do sprawdzenia siebie i zmodernizowanego szlaku. Odcinek liczył ok. 22 km, początkowo pięknie meandrująca Łyna zaskakująca wciąż zmieniającymi się widokami, zamieniła się w szerokie rozlewisko, na którym pod koniec spływu rozegrano także zawody. Uczestnicy i pogoda dopisały, miejsc nie było już na długo przed terminem wspólnej zabawy (ostatecznie w spływie wzięło udział około 30 osób). Popłynęły mamy z dziećmi jak i doświadczone osady. Na 5-godzinnej trasie była jedna przenoska w Lidzbarku Warmińskim, ale wszyscy w dobrej kondycji pokonali całą trasę, u końca której czekał doskonały poczęstunek: bigos, kiełbaski, oczywiście domowy smalec, ogórki. Spływ był znakomitą okazją do zapromowania wspaniałych walorów przyrodniczych Łyny i Warmii, a także pokazania szerszemu gronu nowej infrastruktury turystycznej na największej z warmińskich rzek. Spływ Łaniewo-Rogóż został zrealizowany przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Stowarzyszenie „Dom Warmiński” wspólnie z pięcioma samorządami w 2012 roku zakończyło realizację projektu pn. „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny”. W ciekawym projekcie partycypowały też dwa samorządy z terenu powiatu olsztyńskiego: gmina Dobre Miasto i Dywity. W ramach inwestycji zagospodarowano przestrzeń i uporządkowano teren bezpośrednio przyległy do szlaku kajakowego Łyny. Powstało dziewięć przystani kajakowych: w Dywitach, Cerkiewniku, Smolanach, Dobrym Mieście, Łaniewie i Rogożu, Bartoszycach oraz w Lidzbarku Warmińskim. Przystanie kajakowe wyposażone są w m.in. w pomosty pływające z trapem dojściowym, altany drewniane, stojaki na kajaki, miejsca parkingowe, miejsca wyznaczone do biwakowania.
Łyna jest największą rzeką regionu i jedenastą pod względem długości rzeką w Polsce. Jest to niezwykle interesujący szlak kajakowy biegnący w otoczeniu unikalnej przyrody. Górny bieg Łyny to wspaniałe lasy i jeziora oraz dwa przełomy pozwalające zasmakować emocji typowych dla spływów rzekami górskimi. Trasa od Olsztyna ma wybitne walory krajoznawcze, można też ją nazwać szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Za Lidzbarkiem Warmińskim Łyna płynie w głęboko wciętej w otaczający teren dolinie. Rozległy nizinny krajobraz pojawia się za Bartoszycami, tu rzeka silnie meandruje.  W imprezie kajakowej udział wzięło 30 uczestników.