Rada Powiatu wybrała władze powiatu

01.12.2010

Podczas wtorkowej dogrywki inauguracyjnej sesji Rady Powiatu radni wybrali władze powiatu. Mirosław Pampuch został ponownie starostą olsztyńskim, a Izabela Smolińska-Letza, dotychczasowa Sekretarz Powiatu będzie pełnić funkcję wicestarosty. W Zarządzie Powiatu znaleźli się ponadto: Bożena Wojarska, Zbigniew Szczypiński i Janusz Dembiński.

_
Mirosław Pampuch i Izabela Smolińska-Letza, czyli starosta i wicestarosta olsztyński
Fot. www.olsztyn24.com

Przypomnijmy, wyznaczona na sobotę 27 listopada pierwsza sesja nowej Rady Powiatu w Olsztynie została przerwana po wyborze przewodniczącego Rady i wiceprzewodniczących. Z wnioskiem formalnym o przerwanie sesji i kontynuowanie dalszych obrad we wtorek 30 listopada wystąpił starosta Mirosław Pampuch.
- Dobrym zwyczajem w powiecie olsztyńskim jest to, że nie zamykamy furtek, gdy toczą się jeszcze ważne sprawy dla mieszkańców powiatu - argumentował Mirosław Pampuch. - Wciąż toczą się rozmowy o jak najszerszej koalicji, więc wnioskuję o dokończenie obrad we wtorek 30 listopada.
Jednak rozmowy o utworzeniu wielkiej koalicji nie powiodły się. Ostatecznie w koalicji znaleźli się przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Dobrego Samorządu, Społecznego Towarzystwa Samorządowego oraz Prawa i Sprawiedliwości (radni tych wszystkich opcji dysponują 18 mandatami w 23-osobowej Radzie Powiatu). Poza koalicją znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe (5 radnych).
- Chcieliśmy współrządzić powiatem, ale niestety nie udało się dojść do porozumienia - mówi Konrad Grabowski, szef klubu radnych PSL. - Będziemy konstruktywną opozycją.
W czasie drugiej części inauguracyjnej sesji radni wybierali władze powiatu oraz ustalali skład komisji problemowych Rady Powiatu. Jedynym kandydatem na starostę olsztyńskiego był Mirosław Pampuch. W głosowaniu tajnym kandydaturę dotychczasowego starosty poparło 16 radnych, a pięciu oddało głosy nieważne. Tym samy Mirosław Pampuch został ponownie starostą olsztyńskim.
- Dziękuję bardzo za poparcie - mówił Mirosław Pampuch. - Mam nadzieję, że swoją pracą przekonam tych radnych, którzy nie oddali na mnie głosu.
Nowo wybrany starosta rekomendował na stanowisko wicestarosty Izabelę Smolińską-Letza, dotychczasową Sekretarz Powiatu.
- To osoba o dużym doświadczeniu w pracy w administracji, która gwarantuje godne i merytoryczne wykonywanie zadań wicestarosty powiatu - argumentował Mirosław Pampuch.
16 radnych zgodziło się z tą argumentacją głosując za kandydaturą Izabeli Smolińskiej-Letza, a pozostałych pięciu oddało głosy nieważne.
- Chciałam serdecznie podziękować za wybór - mówiła Izabela Smolińska-Letza. - Moja praca będzie służyła całej Radzie Powiatu i samemu powiatowi.
Do Zarządu Powiatu wybrani zostali ponadto: Bożena Wojarska (Dobry Samorząd), Zbigniew Szczypiński (SLD) i Janusz Dembiński (PO). Radni wybrali też składy komisji stałych oraz jej przewodniczących.

Składy komisji Rady Powiatu

Komisja Budżetowa
Jerzy Bujnowski (SLD) - przewodniczący
Wacław Dąbrowski (SLD)