Przyjedź na Kiermas i poczuj Warmię

05.07.2012
Kto chce poznać prawdziwy smak Warmii, tego nie może zabraknąć w sobotę 7_ lipca na V Kiermasie Warmińskim w Bałdach w gminie Purda. Na Warmię wjedzie biskup Kromer, na stoiskach będzie można kupić własnoręcznie zrobione arcydzieła, a na scenie nauczyć się tańca warmińskiego i pobawić się przy folku, swingu i jazzie.

Miłośnicy Warmii i turyści, którzy chcą poczuć jej klimat na Kiermasie w Bałdach muszą się po prostu pojawić.
- Przybywajcie z wszystkich stron, bo Kiermas to wielkie święto całej Warmii – zachęca Edward Cyfus, znany Warmiak, który był pomysłodawcą imprezy. – Przygotowaliśmy atrakcyjny program i wiele nowości, które powinny spodobać się widzom.

Skrzynie, koronki, książki
Jak mówi Edward Cyfus według zupełnie nowego scenariusza odbywać się będzie inscenizacja wjazdu na Warmię biskupa Marcina Kromera, który w tym roku obchodzi 500 rocznicę urodzin.
- Inscenizacja, w której wezmą udział aktorzy z olsztyńskiego teatru Jaracza, Marian Czarkowski, Jarosław Borodziuk i Marcin Kiszluk, powinna być spora niespodzianką dla widzów – mówi Edward Cyfus. - Nowością będzie też pokaz kina niemego w namiocie, który pozwoli wczuć się w klimat jarmarcznych projekcji filmowych, jakie były 100 lat temu. Pokaz to efekt współpracy z grupą Tu Się Movie.
Impreza w Bałdach zatacza też coraz szersze międzynarodowe kręgi. W tym roku na Kiermasie będą grupy niemieckie, a także Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego, którzy przyjadą ze stanowiskiem regionalnym z bursztynem i zespołem folklorystycznym „Jantarze Miniatury”. Rekordowa będzie też liczba stoisk z rękodziełem, bo swój przyjazd zapowiedziało ponad 50 oryginalnych wystawców w tym takie perełki, jak Bractwo Pasieczników Wędrownych.
- Do kupienia na Kiermasie będą m.in. tradycyjne syropy domowe, biżuteria z oryginalnych materiałów, koguty z karmelu, drewniane skrzynie, haft, koronki, książki regionalne, czy wyroby z gliny i wikliny – wylicza Jolanta Weihs z Urzędu Gminy w Purdzie, głównego organizatora Kiermasu.

Po Trakcie z przewodnikiem
Nowinką, która powinna przybliżyć laikom historię Warmii będzie możliwość spaceru po Trakcie Biskupim z przewodnikiem w godz. od 14 do 17. Cała impreza rozpocznie się jednak tradycyjnie od mszy świętej w kościele w Butrynach (godz. 10.00). W czasie mszy śpiewać będzie m.in. zespół Węgojska Strużka. O godz. 11 nastąpi uroczyste odsłonięcie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim poświęconym biskupom warmińskim: Marcinowi Kromerowi, Szymonowi Rudnickiemu, Krzysztofowi A. Szembekowi, Andreasowi Thielowi, Augustowi Bludau. O godz. 12.30 odbędzie się inscenizacja powitania na Warmii biskupa Kromera. W części artystycznej wystąpi m.in. zespół pieśni i tańca „Jedwabno”, który nauczy publiczność tańca warmińskiego. Nie zabraknie też „Warmijskiej godki” w wykonaniu Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha. Potem przyjdzie czas na zabawę i pląsy w wykonaniu energetycznego zespołu folkowego „Klezmafour” z Lublina (band przyjedzie do Bałd prawie prosto z festiwalu Opener). Potem na scenie standardy swingowe i jazz zaprezentuje polsko-ukraińska kapela „Riverboat Ramblers” z liderem Siergiejem Kriuczkowem, znanym m.in. z serialu „M jak Miłość”. Kiermas zakończy się pokazem sztucznych ogni. Szczegółowe info o Kiermasie znajduje się pod adresem: www.kiermas.pl. Starostwo Powiatowe w Olsztynie jest partnerem wydarzenia w Bałdach.

Program Kiermasu 2012
Godz. 10.00 – warmińska msza święta w kościele w Butrynach z udziałem zespołu ludowego „Węgojska Strużka”.11.30 – uroczyste odsłanianie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim poświęconych biskupom: Marcinowi Kromerowi – fundator Gmina Biecz
Szymonowi Rudnickiemu – fundator rodzina Sierakowskich
Krzysztofowi A.J. Szembekowi – fundator  Magdalena i Paweł Jandowie, ks. Adam Podolski
Andreasowi Thielowi – fundator  stowarzyszenie byłych mieszkańców Powiatu Reszelskiego (Niemcy)
Augustowi Bludau - fundator  stowarzyszenie byłych mieszkańców Powiatu Lidzbarskiego (Niemcy)
12.30 – Powitanie na Warmii biskupa Marcina Kromera w pięćsetną  rocznicę jego urodzin – inscenizacja z udziałem aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie – Mariana Czarkowskiego, Jarosława Borodziuka, Marcina Kiszluka.
17.30 – Zespół folklorystyczny z Kaliningradu „Jantarne Miniatury”.
18.30 – „Taniec z Warmiakami”, czyli nauka tańców warmińskich pod kierunkiem Anny Sarnowskiej z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”.
19.15 – „Warnijskie godki” w wykonaniu Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha.
20.00 –  Zespół folkowy KLEZMAFOUR z Lublina.
21.30 – Ukraińsko-polski zespół Riverboat Ramblers.
Na zakończenie – Pokaz sztucznych ogni.

Przez cały dzień: stoiska handlowe twórców lokalnych oraz gości z Kaliningradu, pokazy dawnego rzemiosła, prezentacja zwyczajów ludowych, konkursy i zabawy dla dzieci i rodzin. Promocja wydawnictw lokalnych, m.in. książki o historii Butryn pt. „Trwanie Warmii. 600 lat Butryn”.
Specjalna atrakcja: kino jarmarczne - pokaz niemych filmów przygotowany przez TU SIĘ MOVIE z Olsztyna.
W ramach akcji Olsztyn Aktywnie! odbędzie się rajd rowerowy z Olsztyna do Bałd (więcej informacji na stronie: www.aktywnie.olsztyn.eu).

Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów:
7 lipca
(autobusy zatrzymują sia na przystankach PKS)
Z Olsztyna:
Godz. 9.00 Olsztyn, dworzec PKS, stanowisko 11 do  Butryn

Godz. 12.00, 13.15, 16.30
Olsztyn, dw, PKS, stanowisko 11  do  Bałd

Kursy powrotne Bałdy – Olsztyn, wyjazd godz. 13.00, 15.00, 18.00, 22.45

UWAGA! Zabierajcie się za znajomymi , którzy wybierają się samochodem. Kierowcy – zabierajcie autostopowiczów przy wyjeździe na Butryny i Zgniłochę