Przyjaźń silniejsza niż koronawirus

03.12.2021
Monika Nowakowska

Kobiety dla kobiet i o kobietach. Babskie pogaduchy, ale też konkretne wnioski, opinie, wymiana doświadczeń. O czym mowa? O Polsko-Niemieckim Forum Kobiet organizowanym przez Powiaty Olsztyński i Osnabrück.

To inicjatywa, która narodziła się podczas długoletniego partnerstwa obu samorządów. Wszystko zaczęło się w 2018 r., gdy panie stwierdziły, że chcą się spotkać, poznać, porozmawiać. Wówczas grupa niemiecka przyjechała do Olsztyna. Myślą przewodnią forum była rola i udział kobiet w polityce i w biznesie. Rok później do Osnabrück pojechały przedstawicielki z Polski. Wówczas dyskusja dotyczyła przemocy w rodzinie. Plany z 2020 roku pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Po rocznej przerwie udało się spotkać, ale w nowej formule.

- Wpadłam na pomysł, by w tym roku wydarzenie zorganizować online – mówi Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński. – Chciałam pokazać kobiety z naszego powiatu, które się samorealizują i wykorzystują własny potencjał czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Są aktywne, kreatywne. Dobrze zarządzają, świetnie się realizują. W dniu spotkania nasze uczestniczki opowiedziały o swoich pomysłach i pasjach, inicjując przy tym rozmowę i wymianę doświadczeń ze stroną niemiecką.

O tym, jak połączyć hobby z biznesem opowiadały Karina Szarama i Marta Czodrowska, założycielki Manufaktury Klareko. Dziewczyny tworzą naturalne kosmetyki dla domu.

- Pewnego razu zaczęłyśmy zgłębiać temat, czy komercyjne środki czystości są dla nas bezpieczne. Doszłyśmy do wniosku, że wszystko to, czym sprzątamy nasze domy, jest szkodliwe dla nas, naszych najbliższych i naszego środowiska. Dlatego też stworzyłyśmy kosmetyki z dobrodziejstwem naturalnych olejków eterycznych. W składzie naszych produktów są wyłącznie bezpieczne i ekologiczne związki chemiczne oraz składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Najpierw tworzyłyśmy je dla siebie, potem ta pasja i doświadczenie przekształciły się w biznes. Dziś prowadzimy manufakturę – opowiadały przyjaciółki.

Ich produkty zainteresowały panie z Osnabrück, podobnie jak propozycja Joanny Barchetto, twórczyni Warmingu, która zachęciła Niemki do wspólnych podróży po naszej małej ojczyźnie, w czasie której będzie można się delektować smakami Warmii.

- Warming to kulinarne biuro podróży, które oferuje wycieczki po Warmii, gdzie ukryte są manufaktury, małe gospodarstwa, w których przygotowywane są lokalne produkty wytwarzane w sposób rzemieślniczy. Wspieramy panie, które kulturą „karmienia” w naszym regionie zajmują się od lat. Pokazujemy to, co produkują w atrakcyjny sposób. Dziś spotykamy się online, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie okazja i wspólnie odbędziemy podróż warmińskim szlakiem kulinarnym – zachęcała Joanna Barchetto.

Joanna Kitkowska z GOK Dywity natomiast opowiadała o talentach pań z powiatu olsztyńskiego, które biorą udział w Powiatowym Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Kobiet „Kobiece Impresje”.

- Do tego projektu zaprosiłyśmy kobiety, które tworzą dla siebie, przeważnie malują „do szuflady”. Zachęciłyśmy je, by pokazały innym swoje prace. Pojawiła się też forma konkursu. Nagrodzone panie otrzymują profesjonalne akcesoria plastyczne, które pomagają im dalej się rozwijać. Nie udałoby się tego zrobić, gdyby te kobiety nie miały potrzeby tworzenia i uczestniczenia w takich wydarzeniach. Prowadzę grupę plastyczną Paleta. Są w niej osoby, które rozwijają swoje talenty przez wiele lat, ale też ciągle dołączają nowe, które chcą robić właśnie coś dla siebie – mówiła Joanna Kitkowska.

Nie zabrakło głosu od pań z zaprzyjaźnionego powiatu. O tym, jak ważną rolę w polityce pełnią kobiety mówiła starosta Powiatu Osnabrück Anna Kebschull. Zaznaczyła, że jej celem jest wspieranie pań, które startują bądź chcą startować w wyborach do ich samorządu.

- My, kobiety, musimy zabierać głos w naszych sprawach, mówić o tym, co jest dla nas ważne, dbać o swoje interesy, wyrażać siebie. Musimy się wspierać, spotykać, rozmawiać, dzielić doświadczeniami, dlatego cieszę się, że jest to forum. Spotkanie, które pielęgnuje naszą przyjaźń – podkreśliła.

Kiedy będzie okazja teraz się spotkać? Wszystkie panie liczą na to, że w maju przyszłego roku. I to twarzą w twarz, tu u nas, w powiecie.

Monika Nowakowska

[audio mp3="http://www.powiat-olsztynski.pl/wp-content/uploads/2021/12/Radio-Olsztyn-o-Forum-Kobiet-2021.mp3"][/audio]

opis alternatywny do mp3 (Radio Olsztyn - Forum Kobiet)

 

logo WiM

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach Konkursu WM DLA WM 2021.

 

forum kobiet

    

Fot. Monika Nowakowska/Starostwo Powiatowe w Olsztynie